Materiał Partnera

Rola oświetlenia w aranżacji ogrodu

Rola oświetlenia w aranżacji ogrodu

Projektując ogród, zwykle skupiamy się na tym, jak będzie się prezentował w pełnym słońcu, dobierając poszczególne rośliny i decydując się na takie, a nie inne ich rozmieszczenie. Aranżacja ogrodu może jednak być równie atrakcyjna po zapadnięciu ciemności dzięki rozmieszczeniu lamp podświetlających wybrane przestrzenie lub określone rośliny. Duży wybór opraw ogrodowych pozwala na osiągnięcie magicznych efektów.

Ogrodowe aranżacje oświetleniowe można podzielić na dwie kategorie: funkcyjne, które służy do podświetlania ścieżek, schodów czy różnych ważnych elementów użytkowych oraz dekoracyjne, które ma za zadanie wywoływać określone wrażenia wizualne. Naturalnie lampy funkcyjne będą w wielu wypadkach również pomagać w uzyskaniu określonego efektu.

Ogrodowe oświetlenie funkcyjne

Rola lamp służących do oświetlania najważniejszych elementów ogrodu jest bardzo ważna. Odpowiednio dobrane oprawy wskazują położenie różnych ważnych stref znajdujących się w ogrodzie. Z całą pewnością niezwykle istotne są miejsca położone najbliżej domu, z których korzystamy najczęściej. Będzie to zarówno oświetlenie drzwi wejściowych czy wjazdu do garażu, jak i tarasu. W tych strefach warto zadbać o to, by źródła światła były wystarczająco jasne. Jeśli chodzi o taras, dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie zarówno intensywnie świecącej lampy górnej, jak i kinkietów zapewniających mniejsze natężenie światła, co pomoże w budowaniu nastroju oraz ułatwi relaks i wypoczynek po zapadnięciu ciemności.

W ogrodzie bardzo ważne jest oświetlenie wszelkich schodków i ścieżek. Ułatwi to bezpieczne korzystanie ze wszystkich przejść. W przypadku gdy dodatkowo będziemy stosować oświetlenie dekoracyjne warto zastanowić się nad takimi oprawami, które nie świecą zbyt mocno, a strumień światła jest skierowany w dół. Nie będą one wówczas zakłócały efektów osiąganych dzięki oświetleniu dekoracyjnemu – tłumaczy pracownik sklepu internetowego Światło-Cienie.

Oświetlenie dekoracyjne

Oświetlenie dekoracyjne umożliwia wyeksponowanie posadzonej w ogrodzie roślinności. Najczęściej stosuje się reflektorki świecące pod pewnym kątem. Jeśli będzie on bardziej ostry, łatwiej będzie pokazać fakturę oświetlanej rośliny. W takim przypadku część gałęzi i liści rzuca dodatkowe cienie na inne fragmenty, wzbogacając uzyskany efekt. Reflektory ustawione pod łagodniejszym kątem pomogą w podkreśleniu kształtu i konturów rośliny. Warto jednak pamiętać, że najlepszy rezultat uzyskamy wówczas, kiedy za podświetlonymi roślinami będzie fragment pogrążony w mroku. Bardzo ciekawe efekty można spowodować, podświetlając rośliny od spodu. W zależności od ich rodzaju można sprawić, że patrzący będzie miał złudzenie, iż wyrastają one wprost ze światła.

Jeśli w ogrodzie znajdują się oczka wodne, strumyki, fontanny czy wodospady dobrym pomysłem będzie zastosowanie specjalnych opraw podwodnych.

Przy planowaniu rozmieszczenia elementów oświetlenia ogrodowego trzeba koniecznie pamiętać o tym, że oprawy muszą być szczelne. Warto zdecydować się na  takie, których poziom wodoodporności jest możliwie wysoki. Będą to więc przynajmniej oprawy IP45, jednak lepiej zastosować IP65 lub nawet IP67.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy