Materiał Partnera

Rodzaje maszyn rolniczych

Rodzaje maszyn rolniczych

Maszyny rolnicze to maszyny współpracujące z ciągnikiem rolniczym lub samobieżne. Proces roboczy obydwa się w nich nie tylko w wyniku ruchu całej maszyny po polu, lecz także w wyniku ruchów aktywnych elementów maszyny, napędzanych bezpośrednio. Służą usprawnieniu pracy w polu, a także przyspieszeniu jej i uczynieniu bardziej komfortową. Sprawdź, jakie podstawowe rodzaje maszyn rolniczych wyróżniamy.

  Dzięki maszynom rolniczym, możliwe jest uzyskanie maksymalnych korzyści, płynących z uprawy roślin na danym terenie, przy jak najmniejszym nakładzie pracy. Automatyzują one szereg czynności, wykonywanych w polu i usprawniają prace. Wykorzystuje się je na każdym etapie działań, począwszy od przygotowania gruntu, nawożenia, siania, opryskiwania oraz zbierania produktów rolnych. Sprawdź, jakie są podstawowe rodzaje maszyn rolniczych.

Ciągniki

Ciągnik to maszyna rolnicza, bez której nie może obejść się żadne gospodarstwo rolne. Są to pojazdy silnikowe, używane do przemieszczania urządzeń, maszyn oraz innych pojazdów, nie posiadających własnego silnika. Cały proces odbywa się za pośrednictwem wałka odbioru mocy lub złączy hydrauliki zewnętrznej. Są chętnie wykorzystywane w rolnictwie ze względu na swoje właściwości: swobodne poruszanie się w terenie, niewielki nacisk jednostkowy na glebę, dużą zwrotność oraz uniwersalność zastosowania. Wysokiej jakości ciągniki rolnicze światowych marek oferuje swoim klientom hurtownia maszyn Agromarket, mająca do zaproponowania także maszyny używane.

Kombajny zbożowe

Szybkie i efektywne zbiory zbóż ułatwiają kombajny zbożowe; maszyny z własnym napędem. Przystosowane są one do automatycznego koszenia zbóż, młócenia, a następnie transportowania plonów zbożowych. Są urządzeniami jednoetapowymi, wykorzystywanymi przede wszystkim do zbioru  ziarniaków i zbóż: pszenicy, jęczmienia, żyta, owsa czy pszenżyta. Opryskiwacze rolnicze Zarówno w wielkohektarowych, jak i średnich oraz małych gospodarstwach rolnych, niezbędne są opryskiwacze rolnicze. Maszyny te służą do spryskiwania roślin pestycydami, zwalczającymi szkodniki oraz choroby roślin. Posiadają zbiornik z płynem oraz dysze, montowane na rozkładanej belce. Dysze aplikują ciecz zawartą w zbiorniku bezpośrednio na rośliny. Każdy opryskiwacz wyposażony jest także w specjalną pompę.

Rozsiewcze nawozów

Na koniec warto wspomnieć o rozsiewaczach nawozów, dzięki którym praca w gospodarstwie staje się dużo łatwiejsza. Rozsiewają one w sposób równomierny sztuczne nawozy na rośliny lub na grunt. Wyróżnić można dwa podstawowe rodzaje rozsiewaczy:
  • przyczepiany z własną osią z kołami, ciągnięty przez ciągnik
  • zawieszany i montowany do ciągnika za pomocą trójpunktowego układu zawieszenia

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy