Praktyczne zastosowania gabionów
Jeszcze pewien czas temu gabiony w formie prostopadłościennych koszy wykonanych z drucianych siatek wypełnionych zwykle kamieniami lub żwirem kojarzyliśmy głównie ze wzmocnieniami skarp, nasypów ziemnych, czy brzegów rzek. Budowaliśmy z nich ściany oporowe i dostrzegaliśmy ich funkcjonalność, niekoniecznie walory dekoracyjne. Trudno stwierdzić, kto i kiedy docenił ich estetykę, ale dziś odbieramy je inaczej: gabiony zaczęły nam się podobać!
Gabiony jako elementy ogrodzeń niewielkich posesji i nie tylko
Nowoczesne gabiony wykonywane z siatki zgrzewanej połączonej na krawędziach spiralami są sztywne i wytrzymałe. Mogą stanowić elementy konstrukcyjne ogrodzeń niewielkich posesji i większych przestrzeni, a także części różnego rodzaju wygrodzeń. Można z nich tworzyć pełne bariery (ciągi gabionów o takich samych wymiarach) lub umieszczać je na przemian z modułami z innych materiałów, np. metalowymi panelami ogrodzeniowymi z drutu, czy ułożonych pionowo lub poziomo sztachetek.
Gabiony jako elementy małej architektury. Zastosowanie w ogrodach, parkach itd.
Z gabionów możemy projektować i budować także elementy tzw. małej architektury. Na domowej posesji czy w osiedlowej przestrzeni ładnie będzie prezentować się np. przestrzeń (obudowa) na kosze na śmieci wygrodzona gabionami. Z gabionów powstają estetyczne kwietniki, podstawy pod ławki, siedziska i stoły. Kosze wykonane z drucianych siatek mogą być wypełniane różnymi materiałami – jak wspomnieliśmy we wstępie, najczęściej wykorzystujemy kamienie oraz żwir, czasem też gruz, ziemię połączoną z kruszywem, czy nawet szkło. Mamy do wyboru wypełniacze o różnej frakcji i kolorystyce, które można łączyć i mieszać. Przykład: zestaw elementów z gabionów, które wypełnione są otoczakami o tej samej średnicy, ale w innych barwach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana