Materiał Partnera

Podstawowe zasady nawożenia roślin ogrodowych

Podstawowe zasady nawożenia roślin ogrodowych

Aby rośliny były piękne i zdrowo rosły, ważne jest nie tylko zapewnienie im dostatecznej ilości wody i światła. Niektóre z nich wymagają dodatkowej pielęgnacji w postaci nawozów. Dzięki ich stosowaniu rośliny nabierają estetycznego wyglądu i są odżywione składnikami mineralnymi. Nawożenie ma jednak pewne zasady, których należy przestrzegać. Czego należy unikać a o co zadbać najbardziej? Dlaczego nawozy są tak istotne w pielęgnacji roślin?

Czego potrzebują rośliny do prawidłowego wzrostu? 

Nawet najlepszej jakości gleba nie zawsze jest w stanie zapewnić roślinom wszystkie życiodajne składniki. Ich prawidłowy wzrost i rozwój wymaga często zastosowania dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. W tym celu stosuje się naturalne lub sztuczne nawozy, które wzbogacają skład podłoża i tym samym pozytywnie wpływają na rośliny. Każda roślina potrzebuje makro- i mikroskładników. Wszystkie nawozy zawierają trzy podstawowe składniki odżywcze. Są to azot, potas i fosfor, które są odpowiedzialne za przyrost i budowę rośliny. Oprócz tych pierwiastków nawozy często mają w swoim składzie także:

  • wapń, 
  • magnez,
  • siarkę. 

Wapń jest pierwiastkiem wspomagającym tworzenie się gruzełkowej struktury gleby. Reguluje także jej odczyn i pomaga roślinie przyswajać składniki odżywcze pobierane z podłoża. Magnez jest niezbędnym elementem fotosyntezy, który nadaje liściom kolor, zaś siarka chroni roślinę przed chorobami spowodowanymi przez grzyby. Wspomaga również budowę aminokwasów i enzymów. Taki skład jest charakterystyczny dla nawozów z grupy NPK, czyli azotowo-fosforowo-potasowych. Ich skuteczność mogą zwiększać zawarte w preparacie mikroelementy, takie jak bor, miedź, żelazo, mangan czy chlor. 

Zasady nawożenia roślin 

Podstawową zasadą w nawożeniu roślin jest stosowanie preparatów odżywczych jeszcze przed posadzeniem roślin w podłożu. Ma ono na celu przygotowanie gleby pod uprawę i dostarczenie jej niezbędnych składników odżywczych.

Uprawa roślin w ogrodzie lub w polu nie może odbywać się bez tego procesu, ponieważ jest to środowisko sztucznie dla nich wybierane. Rośliny rosnące na łąkach czy w lasach samoistnie przystosowują się do danego podłoża i nie wymagają dodatkowej pielęgnacji – doradzają eksperci z internetowego sklepu ogrodniczego

Kolejnym ważnym krokiem jest wybór właściwego nawozu. Jak już wspomniano, producenci oferują preparaty sztuczne lub na bazie naturalnych składników. Nawozy sztuczne stosuje się wszędzie tam, gdzie w glebie brakuje podstawowych pierwiastków przyczyniających się do właściwego wzrostu roślin. Najpopularniejsze z nich to nawozy płynne, krystaliczne, sypkie lub granulowane. Preparaty na bazie naturalnych składników poleca się natomiast dla poprawy struktury podłoża i odżywienia pomocnych mikroorganizmów. Chyba najbardziej znany w tym przypadku jest kompost. 

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy