Materiał Partnera

Płyn, tabletki czy proszek – jak chlorować basen?

Płyn, tabletki czy proszek – jak chlorować basen?

Korzystanie z przydomowego basenu jest znakomitym sposobem na relaks. Kąpiel w nim będzie wspaniałą atrakcją dla wszystkich, niezależnie od wieku. Nie można jednak zapominać o tym, że każdy basen wymaga odpowiedniej pielęgnacji i dbania o czystość wody basenowej. Choć w prywatnym basenie skala zagrożeń jest mniejsza, to kwestii tych nie można lekceważyć, a dozowanie właściwych środków jest jedną z podstawowych czynności obsługowych.

W jaki sposób można zadbać o stan wody basenowej?

Utrzymanie przydomowego basenu wymaga odpowiedniego dbania o stan wody. Jest ona narażona na kontakt z wieloma zanieczyszczeniami, które mogą być groźne nie tylko dla instalacji podgrzewającej wodę, ale przede wszystkim mogą wpływać na zdrowie jego użytkowników. Podstawowe wykorzystywane metody to głównej mierze różne metody filtracji mechanicznej, które pozwolą pozbyć się wielu zanieczyszczeń stałych – znajdujących się w wodzie liści, igieł, patyczków czy unoszących się w niej drobin piasku. Nie można jednak zapominać, że w wodzie mogą się też pojawiać różne mikroorganizmy, szczególnie rozmaite bakterie, które w wilgotnym i ciepłym środowisku znajdują dobre warunki do rozwoju. Do wody mogą też trafić pierwotniaki i glony. Sposobem na walkę z takimi zagrożeniami jest stosowanie środków do uzdatniania wody, zwłaszcza chloru do basenu, dostępnego w różnych wygodnych w użyciu postaciach – płynów, tabletek lub granulatów.

Jak działa chlor w wodzie basenowej?

Dodawanie chloru do wody basenowej ma na celu jej dezynfekcję i zniszczenie znajdujących się w niej bakterii i mikroorganizmów. Chlor wprowadzany do basenu pozwala na uzyskanie jonów OCl-, które są silnymi utleniaczami, działającymi skutecznie przy stężeniu od 0,3 do 1 mg/dm3. Utlenianie prowadzi do szybkiego niszczenia znajdujących się w wodzie organizmów żywych przez uszkadzanie ich błon komórkowych. Najczęściej wykorzystywanymi w dezynfekcji wody basenowej postaciami chloru są podchloryn sodu oraz podchloryn wapnia, możliwe jest jednak również stosowanie innych związków np. kwasu trichloroizocyjanurowego.

W jakich preparatach jest zawarty chlor przeznaczony do dezynfekcji wody basenowej?

Chlor do basenów jest oferowany w postaci granulatu, tabletek lub płynu. Tabletki oraz granulat są rozpuszczane i wprowadzane do basenu przy pomocy dozowników, które są często wbudowane w skimmery. Chlor w płynie jest podawany przez pompę dozującą, wbudowaną w instalację basenową. Szeroki wybór środków do pielęgnacji basenów można znaleźć w firmie Chemoform Polska, specjalizującej się w produkcji i sprzedaży chemii basenowej.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy