Materiał Partnera

Pielęgnacja drzew i krzewów. Na czym polega?

Pielęgnacja drzew i krzewów. Na czym polega?

Jeśli zależy nam na utrzymaniu pięknie prezentującego się estetycznego ogrodu, posiadaniu zdrowych roślin i zbieraniu licznych plonów owocowych, należy odpowiednio pielęgnować nasze drzewa i krzewy. Pamiętajmy, iż może okazać się to pracochłonnym i wymagającym wiele czasu zajęciem wymagającym fachowej wiedzy. Poniżej przedstawiamy najważniejsze aspekty pielęgnacji drzew i krzewów.

Odchwaszczanie

Przed posadzeniem nowych roślin bardzo ważne jest odchwaszczenie terenu. Warto jest również zastosować ściółkę, która ograniczy wyrastanie chwastów. Pamiętajmy jednak, aby jej warstwa nie była zbyt cienka, gdyż nie spełni swojej roli, ani zbyt gruba, ponieważ może hamować rozwój roślin.

Podlewanie

Rośliny nie powinny być podlewane zbyt często, jednak intensywnie. Należy dostarczyć wodę drzewom i krzewom za każdym razem, gdy podłoże jest suche. Szczególnie istotne jest to w przypadku roślin, które są słabo ukorzenione, w pierwszym sezonie po posadzeniu. Starsze rośliny nie wymagają już obfitego nawadniania. W upalne dni podlewanie zalecane jest wieczorem, kiedy robi się chłodniej – jeśli wykonamy tę czynność w południe, ryzykujemy poparzeniem liści oraz znacznie szybszym odparowaniem wody z gleby.

Nawożenie

Nawożenie roślin jest ściśle uzależnione od ich gatunku i rodzaju. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z krzewami i drzewami owocowymi, kwitnącymi czy ozdobnymi musimy dobrać odpowiedni rodzaj nawozu, gdyż wszystkie z nich mają nieco inne wymagania. Jeżeli nie jesteśmy pewni jak nawóz wybrać, najlepiej jest zastosować wieloskładnikowy, który zawiera wszelkie niezbędne mikro- i makroelementy – informuje ekspert z firmy Agroserwis ze Szczecina.
Nawożone powinny być przede wszystkim młode rośliny, nie mające jeszcze odpowiednio rozwiniętych korzeni. W przypadku tych starszych, dokarmianie może odbywać się nawet co kilka lat, jednak tylko wtedy, gdy posiadają intensywnie zielone liście i ładnie rosną.

Przycinanie

Cięcie jest bardzo istotnym elementem w pielęgnacji drzew i krzewów. Pozwala im wypuścić większą liczbę pędów i stymuluje ich wzrost oraz zapewnia estetyczny wygląd. Występuje kilka rodzajów przycinania roślin: kształtujące, czyli takie, które nadaje drzewom i krzewom odpowiednią formę, regulujące – polegające na podcinaniu świeżych pędów w celu zachowania pożądanej formy, sanitarne, wykonywane w celu pozbycia się chorych, uschniętych czy połamanych gałęzi i odmładzające, mające na celu usunięcie starych pędów.

Ochrona przed chorobami i szkodnikami

Im bardziej zadbane będą nasze rośliny, tym mniejsza będzie ich podatność na choroby. Warto zwrócić uwagę, by miały dostęp do słońca, rosły na dobrej jakościowo glebie i były regularnie przycinane. Dobrze jest również zdecydować się na gatunki odporne na różnego rodzaju choroby. Jeśli jednak dojdzie już do zarażenia, to im szybciej zauważymy niepożądane zmiany, tym lepiej. W początkowej fazie choroby często wystarczy jedynie odciąć zwyrodniałą część. W innym przypadku możemy zastosować naturalne preparaty. Używanie chemicznych środków ochrony roślin powinniśmy traktować jako ostateczność, jednak czasami czynność ta okazuje się niezbędna.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy