Materiał Partnera

Od czego zależy wytrzymałość nawierzchni z kostki?

Od czego zależy wytrzymałość nawierzchni z kostki?

Nawierzchnia z kostki brukarskiej to jeden z najpopularniejszych rodzajów podłoża. Wykorzystywana jest najczęściej, jako chodnik, ścieżka rowerowa, a także podjazd dla samochodów ciężarowych. Choć wytrzymuje wiele obciążeń i jest odporna na ciągłą eksploatację, to błędy w kładzeniu mogą znacznie wpływać na jej wytrzymałość. Wyjaśniamy, od czego dokładnie zależy wytrzymałość nawierzchni z kostki brukowej.

Czynniki wpływające na niszczenie kostki brukowej

Kostka brukowa sama w sobie jest bardzo wytrzymała i odporna na działanie wysokich temperatur oraz innych czynników mechanicznych. Niestety zdarza się, że pod wpływem złego wykonania podbudowy, dostawania się do niej wody lub zbyt dużych nacisków, kostka brukowa ulega pęknięciom.

Częstą przyczyną niszczenia kostki brukowej jest poruszanie się ciężkich pojazdów. Przed nałożeniem kostki poleca się dopasować grubość kostki do przeznaczenia, ponieważ zbyt cienka może pękać pod wpływem dużego nacisku pojazdów. Jeśli kostka brukowa będzie służyła jako chodnik lub podjazd dla samochodów, wówczas należy położyć kostkę o grubości około 6 cm. Jeśli po kostce będą poruszać się traktory i samochody ciężarowe, odpowiednią grubością będzie 9 cm.

O uszkodzeniach nawierzchni z kostki brukowej wypowiada się specjalista z firmy PHU MABUD: Powodów uszkodzeń kostki brukowej może być wiele. Jednakże, jeśli będzie położona we właściwy sposób, ryzyko zniszczeń jest niewielkie. Na kostce brukowej mogą pojawiać się również rysy związane z nieumiejętnym i nieostrożnym odśnieżaniem. Może posiadać również wady w strukturze, w wyniku czego kruszy się i pojawiają się ubytki. Niejednokrotnie powoduje to, że kostka brukowa musi być naprawiana lub układana od nowa.

Co wpływa na wytrzymałość kostki brukowej?

Bezbłędne ułożenie kostki brukowej zapewnia wytrzymałość, a także utrzymanie walorów wizualnych. Aby było to możliwe, niezbędne jest skorzystanie z usług brukarskich, realizowanych przez doświadczonych brukarzy. Każda profesjonalna firma brukarska zadba o prawidłowe ułożenie nawierzchni z kostki, dzięki przestrzeganiu podstawowych zasad. Poszczególne kostki należy układać w określonych odstępach. Zbyt ciasne przyleganie do siebie elementów może wpływać na ich szybkie niszczenie i odkształcenia.

Ponadto, bardzo ważny jest stan nawierzchni, na której będzie układana kostka. Powierzchnia musi być odwodniona, a wszelkie planowe spadki trzeba uwzględnić w projekcie.

Samodzielne wykładanie nawierzchni z kostki brukowej nie jest proste i wymaga doświadczenia. Warto więc zlecić tę usługę fachowej firmie brukarskiej, która nie popełni błędu i zapewni wytrzymałość kostki na długi czas.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy