Materiał Partnera

Najpopularniejsze gatunki krzewów ozdobnych

Najpopularniejsze gatunki krzewów ozdobnych

Wśród licznych krzewów uprawnych są takie, które chciałaby mieć w swoim ogrodzie większość polskich hodowców. O kryterium wyboru decydują różnorodne czynniki – kolor, faktura liści czy kształt kwiatów. Najciekawsze przykłady krzewów ogrodowych prezentujemy Państwu poniżej.

Hortensja

Popularne krzewy o niebiesko-różowym bądź białym zabarwieniu. Najlepiej czują się w miejscach o lekkim zacienieniu, osłoniętych od wiatru. Najprostsze w uprawie są hortensje bukietowe i krzewiaste. Zimują bez okrycia i kwitną na pędach tegorocznych. Rokroczne przycinanie pędów na początku wiosny sprawia, że wytwarzają więcej kwiatów.
Efektowne w uprawie są też hortensje ogrodowe, jednak problem stanowi ich wrażliwość na niską temperaturę. Lepiej znoszą zimy w rejonach o łagodnym klimacie. Kwitną na pędach zeszłorocznych, a jeśli zimujące pąki przemarzną, kwiaty się nie pojawią – informuje ekspert ze Szkółki drzewek i krzewów państwa Waleczków.

Ognik szkarłatny

Krzew liściasty o wyrazistych barwach i bujnym kwiatostanie. Przystosowany do hodowli w miejscach nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru. Kwitnie na biało, choć jego znakiem rozpoznawczym są zebrane w baldachy, kuliste czerwono-pomarańczowo-żółte owoce, oblepiające roślinę aż do okresu mrozów. Ogniki można sadzić pojedynczo lub w grupach. Nadają się do rozpinania na murach i żywopłotach bądź sadzenia w pojemnikach. Mają dość twarde drewno, dlatego źle znoszą silne cięcia, a starsze rośliny także przesadzanie. Przycięte po przemarznięciu, odrastają bardzo wolno.

Kalina koralowa

Rozłożysty krzew o luźnej koronie. Ładne, jasnozielone liście kaliny, jesienią zyskują odcień purpury. W oczy rzuca się również dekoracyjny kwiatostan, który w maju ukazuje efektowne białe kule, składające się z kwiatów płonnych. Roślinę tego typu najczęściej widujemy w ogrodach wiejskich. Niegdyś stanowiła stały ozdobnik parków dworskich.

Grab pospolity

Drzewo liściaste, od wieków służące także jako roślina żywopłotowa – idealna do tworzenia szpalerów i cienników. Prosta w strzyżeniu, odrasta niemal od razu po ścięciu. Owoce grabu to charakterystyczne, zwisające orzeszki ze ,,skrzydełkami”. Stanowią przysmak myszy i niektórych gatunków ptaków.

Bez lilak

Dość duży krzew, dochodzący nawet do 4 metrów wysokości. Imponujący zwłaszcza na wiosnę, kiedy to obficie zakwita. Rozrasta się przez rozłogi i tworzy zarośla, wykorzystywane w charakterze barier dźwiękochłonnych i żywopłotów. Bez lilak dobrze znosi cięcie i przesadzanie. Efekt dobrego kwitnięcia uzyskamy poprzez regularne usuwanie przekwitłych kwiatostanów oraz przycinanie krzewów przy ziemi

Głóg dwuszyjkowy

Ostatni krzew ozdobny w naszym zestawieniu. Przyjmuje też formę niewielkiego drzewka. Dysponuje drobnymi liśćmi i długimi cierniowymi pędami. Kwiaty głogu przybierają barwę bieli i gromadzą się w niewielkie baldachogrona. Najpiękniej prezentują się w maju, zyskując dodatkowy odcień różu i czerwieni. Pod koniec lata, wśród liści pojawią się drobne czerwone owoce. Wielką zaletą głogu jest jego długowieczność, sięgająca kilkuset lat. Krzew nie lubi przesadzania. Można go stosować w charakterze żywopłotu.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy