Materiał Partnera

Na czym polega ogrodnictwo wertykalne?

Na czym polega ogrodnictwo wertykalne?

Branża ogrodnicza nieustannie się rozwija. Niegdyś prawdziwym hitem były ogrody angielskie lub francuskie, dzisiaj furorę robią ogrody wertykalne, czyli sadzone w pionie. Nie tylko stanowią przepiękną dekorację ścian budynków, lecz również spełniają różnego rodzaju praktyczne funkcje. Dzięki rozwojowi technologicznemu, możliwe jest zamontowanie w ścianie specjalnych systemów nawadniających i cieszenie się ogrodem na… własnej ścianie.

Na Zachodzie modne już od wielu lat, ogrody wertykalne dopiero podobają nasz rodzimy rynek, a mimo to już posiadają wielu zwolenników. Nie tylko estetyczne, oryginalne i ciekawe wizualnie, lecz również praktyczne, zaczynają zdobić ściany prywatnych posesji oraz budynków użyteczności publicznej. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Wertykalny czyli jaki?

Ogrodnictwo wertykalne polega na sadzeniu ogrodów w pionie na ścianach różnego rodzaju budynków. Składają się częściowo z roślin, które nie potrzebują gleby i którym wystarczy do wzrostu podłoże skalne. Te, które ukorzeniają się tradycyjnie, korzenie mają umiejscowione w specjalnych modułach, umocowanych pod ścianą specjalni uchwytami. Całość ogrodu nawadniania jest przy pomocy systemu nawadniającego oraz nawożącego, dostarczającego również roślin niezbędnych minerałów. Ściana, pokryta roślinnością, może być zamontowana zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku; wówczas niezbędne będzie zamontowanie sztucznego oświetlenia. Wiodącą marką z zakresu szeroko pojmowanej architektury wnętrz jest firma projektująca Green Wall, specjalizująca się w projektowaniu i montażu ogrodów wertykalnych.

Zieleń w mieście i w domu

Pionowe ogrody sprawdzają się głównie w miastach, w których zaczyna brakować terenów zielonych, chociaż są również chętnie wykorzystywane w małych ogródkach, gdy chcemy zwiększyć ilość roślinności, a brakuje nam miejsca. Coraz częściej zakłada się je także w pomieszczeniach biurowych i domowych przestrzeniach. Ich montaż niesie ze sobą wiele korzyści: rośliny tworzą dodatkowe ilości tlenu i oczyszczają powietrze, stanowią izolację termiczną, chroniącą przed promieniami słonecznymi i wytłumiają hałasy. Są ogniotrwałym materiałem, redukującym zawartość kurzu w powietrzu i regulującym poziom wilgotności. Obcowanie z naturą ma zbawienny wpływ na naszą psychikę; ogrody wertykalne zamontowane wewnątrz budynku zmniejszają stres, napięcie oraz uczucie lęku, wywołując pozytywny nastrój i przynosząc nam wewnętrzny spokój.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy