Na czym polega cięcie sanitarne drzew?
Drzewa i krzewy są narażone na różnego rodzaju choroby. Niektóre spowodowane są działalnością owadów, inne roślin pasożytniczych, a jeszcze inne mogły ulec zniszczeniu ze względu na warunki atmosferyczne. Zamiast ścinać całe drzewo, należy w takim wypadku wykonać tzw. cięcie sanitarne. Na czym ono polega i kiedy jest konieczne?
Czym jest cięcie sanitarne drzew?
Cięcie sanitarne drzewa zaliczane jest do prac pielęgnacyjnych, które mają sprawić, że będzie ono rosło zdrowsze. Polega ono na zlokalizowaniu pędów, które są martwe lub chore i usunięciu ich. Dzięki temu mamy pewność, że nie będzie się ona rozprzestrzeniała, a drzewo szybciej wróci do zdrowia. Cięcie sanitarne, które oferuje np. firma MilLift z Białegostoku, może obejmować także ścinanie całych konarów. Nie można jednak ciąć chorobowych obszarów byle jak. Należy to zrobić w taki sposób, aby nie uszkodzić żywej tkanki drzewa i aby drzewo miało możliwość odbudowy.
Przeczytaj również: Z jakich materiałów wykonywane są żagle ogrodowe?
Kiedy konieczne jest sanitarne cięcie drzew?
Cięcie sanitarne drzew można zastosować zarówno na wiekowych, jak i młodych drzewach i krzewach. Wskazaniem do jego wykonania jest widoczna choroba pędu, czy gałęzi. Można się na nie zdecydować także profilaktycznie, jeśli uważamy, że dany obszar może być źródłem infekcji, która powoli będzie zabijała drzewo. Cięcie sanitarne drzew będzie konieczne również wtedy, gdy jakaś jego część zostanie zaatakowana przez pasożyty. To bardzo ważne, aby nie lekceważyć pierwszych oznak choroby i zadbać o drzewo zawczasu. W końcu zielona infrastruktura jest nam niezbędna do życia!
Jakie istnieją inne rodzaje cięcia drzew?
Wśród cięć w ramach prac pielęgnacyjnych drzewa, oprócz sanitarnych, wyróżniamy także cięcia formujące. Dzięki nim możemy nadać koronie drzew pożądany kształt. Tego rodzaju działania kojarzą się najczęściej z krzewami, które znajdują się na prywatnych posesjach czy w przestrzeni miejskiej, ale dotyczą także dużych drzew, których kształt korony wymaga okiełznania. Są również cięcia prześwietlające, które mają za zadanie przerzedzenie korony drzewa. Jest to wskazane np. wtedy gdy przysłania ona dostęp do światła, ale nie chcemy wycinać całego drzewa. Z kolei cięcia korygujące wykonuje się w przypadku starszych okazów, aby poprawić ich estetykę, gdy zostały nieprawidłowo uformowane.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana