Materiał Partnera

Metody gromadzenia i wykorzystania deszczówki

Metody gromadzenia i wykorzystania deszczówki

Deszczówka, czyli woda opadowa, nadaje się nie tylko do podlewania przydomowej zieleni, ale też do różnych prac porządkowych na zewnątrz budynku i wewnątrz, czy do spłukiwania WC, a nawet do prania. Woda deszczowa jest szczególnie łatwo przyswajana przez rośliny, ponieważ zawiera tylko śladowe ilości wapnia w przeciwieństwie do wody wodociągowej. W jaki sposób można gromadzić wodę deszczową?

Praktyczne zbiorniki typu EKO

Naszą propozycją na gromadzenie wody deszczowej są zbiorniki typu EKO. O tych zbiornikach opowiadają nam przedstawiciele ich producenta, firmy EKO-BIO Oczyszczalnie z Łodzi. To zbiorniki, które wykorzystywane są nie tylko do gromadzenia ścieków z wód opadowych, ale też do retencjonowania ścieków gospodarczo-bytowych, czy ścieków pochodzenia zwierzęcego. Zbiorniki w kształcie walca wykonywane są z poliestrowo-szklanego laminatu. To zbiorniki jednokomorowe z włazem kontrolo-rewizyjnym przy wlocie. Gdy zbiornik wykorzystywany jest jako zbiornik ścieków gospodarczo-bytowych, poprzez właz wprowadzany jest wąż z wozu asenizacyjnego. Jeśli wykorzystujemy go jako zbiornik na deszczówkę, przez właz możemy ze zbiornika pobierać wodę, jeżeli nie zamierzamy podłączać do niego stałej instalacji. Ze względu na wysokiej jakości materiał wykorzystany do produkcji zbiorników oraz precyzję wykonania zbiornik jest całkowicie szczelny. Rzeczywista pojemność robocza zbiorników EKO w metrach sześciennych to od 1,2 do 8,5.

Jak montujemy zbiornik na deszczówkę?

Jak wskazuje producent, zbiornik powinien zostać zamontowany w wykopie o głębokości, która umożliwi właściwe podłączenie wlotu, dostęp do włazu. Jeżeli z jakichś względów zbiornik chcemy zakopać głębiej, potrzebne będą nadbudowy włazu dostarczane przez producenta. Trzeba przy tym zaznaczyć, że zbiornika nie można zakopać głębiej niż w odległości 1,2 m od najwyżej położonego punktu zbiornika do poziomu terenu. Wynika to z faktu, że zbiornik nie może być nadmiernie dociążony gruntem z góry. Gdy przygotujemy wykop, należy do niego wyłożyć około 20 cm piaskowej podsypki. Wtedy wstawiamy zbiornik i poziomujemy – najlepiej, gdy po wstępnym wypoziomowaniu zalejemy zbiornik wodą do 1/3 wysokości i wypoziomujemy ponownie. Wówczas możemy zacząć zasypywać zbiornik na deszczówkę, robiąc to warstwami. Najczęściej możemy to zrobić gruntem rodzimym, przy czym, jeśli grunt rodzimy to glina lub inny niestabilny grunt, wymieniamy go na grunt stabilny, najlepiej żółty piasek. Kolejne warstwy (około 30-40 cm) zagęszczamy przed nałożeniem kolejnej. Montaż zbiornika na deszczówkę nie jest więc skomplikowany, a dzięki takiemu zbiornikowi możemy pozyskać naprawdę sporo wody do wykorzystania.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy