Materiał Partnera

Łupek na kaskady i oczka wodne. Dlaczego warto?

Łupek na kaskady i oczka wodne. Dlaczego warto?

Kaskady i oczka wodne urozmaicają ogród i sprawiają, że jest jeszcze piękniejszy. Nie ma nic przyjemniejszego niż wylegiwanie się wśród zieleni i słuchanie delikatnego szmeru wody! Jeżeli planujesz założenie oczka wodnego albo kaskady, potrzebujesz kamieni, które wyróżniają się odpornością na działanie wody i cechami dekoracyjnymi. Oczywisty wybór to łupki!

Wygląd i właściwości łupków

Pod nazwą „łupki” kryje się szeroka i różnorodna gama kamieni. Łączy je wysoka łupkowatość, czyli zdolność do oddzielania mniejszych fragmentów. Ponieważ łupków jest bardzo dużo, trudno określić ich wygląd – każdy jest nieco inny. Ze względu na to, że kamień ten często ma równe boczne krawędzie, można go wykorzystywać do tworzenia wodospadów lub stopni, przez które przelewa się woda. Wygląda to bardzo naturalnie i do złudzenia przypomina wodospady stworzone przez naturę. Dzięki tym krawędziom uzyskuje się pożądany efekt nawet przy niewielkim natężeniu przepływającej wody. Łupki, które selekcjonuje się z myślą o kaskadach i oczkach wodnych, mają nieregularne wymiary i krawędzie. Każdy jest inny! Ważą do 40 kilogramów – orientacyjnie, ponieważ zdarzają się większe, jak i sporo mniejsze fragmenty skalne. Najmniejsze mają około 20 na 20 centymetrów, ale zdarzają się też skały o metrowych krawędziach. Przykładem różnorodności może być surowiec z Kopalni Łupka Szarogłazowego Jenków. Ma on różne ubarwienie: od ciemnoszarego, przez jasnobrązowe, zupełnie rude aż po kremowe. Barwa jest niejednorodna.

Dlaczego łupek to idealny materiał na kaskady i oczka wodne?

Łupek sprawdza się jako kamień do kaskad i oczek wodnych. To zasługa jego właściwości:
  • Kształt łupków – płaskie powierzchnie, wąskie płytowe formy – sprawia, że łupki z łatwością układa się jeden na drugim. Umożliwia to stworzenie stabilnej konstrukcji niekiedy pokaźnych rozmiarów.
  • Urozmaicone rozmiary łupków – dzięki temu można z nich budować: jako podstawę wybrać większe fragmenty skalne, a mniejszymi uzupełniać luki. W ten sposób można tworzyć murki. Dobierając odpowiednie elementy, układa się je niczym klocki, tworząc konstrukcję o pożądanym kształcie.
  • Niejednorodna kolorystyka poszerza możliwości urządzania ogrodu. Można skorzystać z jasnego albo ciemnego kamienia, a także je łączyć. Niejednolita barwa kamieni sprawia, że oczko wodne lub kaskada wyglądają bardzo naturalnie.
  • Nieregularne wymiary, bryły i krawędzie łupków potęgują wrażenie naturalności. Nieociosane i nieszlifowane kamienie zbliżają się wyglądem do formacji skalnych, dzięki czemu ogród może wyglądać nieco „dziko” – jak nietknięty ręką człowieka.
  • Łupek jest odporny na działanie wody. Można mieć pewność, że skały nie będą się wymywać pod jej wpływem.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy