Materiał Partnera

Kryteria wyboru ziemi do kwiatów

Kryteria wyboru ziemi do kwiatów

Rośliny, podobnie jak zwierzęta, mają swoje specyficzne potrzeby żywnościowe. Spełnić je możemy, jeśli posadzimy je w odpowiednio dobranej ziemi. Czasem to właśnie rodzaj gleby decyduje o tym, czy żyjąca w niej roślina będzie dobrze rosnąć, czy też z czasem jej stan zacznie się pogarszać. W poniższym artykule sprawdzimy, co należy brać pod uwagę przy doborze gleby dla kwiatów.

Skład ziemi

W sklepach ogrodniczych znajdziemy szeroki wybór ziemi do roślin. Wszystkie na pierwszy rzut oka mogą wydawać się jednakowe, jednak pod względem składu chemicznego i makrocząsteczkowe różnią się znacząco. To właśnie te parametry powinniśmy wziąć pod rozwagę w pierwszej kolejności przy rozważaniu, który produkt kupić.

- Przede wszystkim zwracamy uwagę na kwasowość gleby, czyli jej pH – radzi przedstawiciel firmy Partner - Optymalnym wyborem dla kwiatów będzie ziemia o odczynie kwaśnym lub minimalnie zasadowym. Pamiętajmy – odczyn ziemi zmienia się z czasem, a ma na to wpływ wiele czynników między innymi ekspozycja na powietrze. Dlatego najlepiej jeśli kwiaty posadzimy w świeżej ziemi.

Kolejnym parametrem jest granulacja ziemi, która dla większości kwiatów powinna być niewielka. Niekiedy koniecznej jest zastosowanie ziemi z dodatkami drenującymi, które poprawiają równomierne rozprowadzanie wody – stosuje się je zwykle do kwiatów sadzonych w dużych donicach. Ostatnim punktem, który trzeba wziąć pod uwagę, są zawarte w zimie substancje wzbogacające – dobrze jest wcześniej zapoznać się z wymogami roślin i dobrać glebę pod kątem ich potrzeb. Producenci ziemi bardzo często na opakowaniu zaznaczają, do jakich roślin przeznaczone jest dane podłoże – szczególnie jeśli dedykowane jest gatunkom o bardzo wygórowanych wymaganiach.

Wskazówki co do wyboru ziemi

Idealną sytuacją jest, kiedy ziemia w pełni spełnia wymogi danego gatunku czy odmiany roślin. Niestety, rzadko możemy pozwolić sobie na taki luksus. Mimo to wciąż możemy dobrać podłoże, które będzie dobrze spełniać potrzeby posadzonych w nim roślin, jeśli zastosujemy się do kilku głównych wytycznych. Przede wszystkim należy zdecydować, gdzie i jak sadzimy kwiaty. Dla małych doniczek wystarczająca będzie ziemia uniwersalna (o ile nasza roślina nie ma bardzo wygórowanych wymagań). Dla roślin o skomplikowanym systemie korzeniowym i sadzonych w dużych donicach warto zdecydować się na glebę z dodatkiem ziaren keramzytu, służących za drenaż. Podobne zasady stosujemy jeśli donice mają stanąć na balkonie – ziemię z keramzytem zaleca się szczególnie dla donic podłużnych. Warto rozważyć też zakup ziemi z dodatkiem substancji zatrzymujących wilgoć. Jeśli kwiaty sadzimy w ogrodzie i w dodatku sami je rozsadzamy, możemy użyć do tego gleby w której rosną okazy macierzyste. W przeciwnym wypadku używamy np. specjalnych podłoży do siewu. Producenci posiadają również specjalne gleby dla kwiatów cebulowych, jednak możemy zamiast niej użyć również ziemi ogrodowej lub uniwersalnej, o ile posiada ona odpowiednie pH.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy