Materiał Partnera

Kostki brukowe w aranżacjach ogrodowych

Kostki brukowe w aranżacjach ogrodowych

Kostki brukowe są idealnym elementem pozwalającym zadbać o piękną, ale też funkcjonalną aranżację ogrodu. Najczęściej są dostępne w wielu kolorach, rozmiarach i kształtach co ułatwia zrealizowanie nawet najbardziej wymagających projektów. Można przy ich wykorzystaniu tworzyć minimalistyczne, ale też nowoczesne wzory. Sprawdzają się w ogrodach w wielu sytuacjach – do tworzenia podjazdów wokół domów, tarasów, ale też zakręconych ścieżek.

Bruk wokół domu

Najpopularniejszym sposobem wykorzystania kostki brukowej jest wykonanie przy ich pomocy aranżacji wokół domu. Producenci oferują różne ich kształty, rozmiary i odcienie, które pozwalają tworzyć niepowtarzalne wzory. Odpowiednio zaprojektowane, mogą podkreślić architekturę nieruchomości, ale też wkomponować się w otaczającą przyrodę. Wybierając stonowaną kolorystykę kostki dekoracyjnej – szarości czy beże – można utrzymać równowagę pomiędzy neutralnym podłożem a feerią barw kwitnących kwiatów. Z kolei na obszarach w pełni zielonych warto postawić na różnorodne odcienie kostek, które wprowadzą odrobinę rozmaitości.

Taras z kostki

Ciekawym rozwiązaniem jest także stworzenie tarasu z kostki brukowej. W takiej sytuacji materiał ten pozwala wykonać niezależne centrum, stanowczo oddzielone od otaczającej roślinności. Właściwie dopasowana kolorystyka i przemyślany projekt pozwalają wyróżnić dwie strefy – aktywną i wypoczynkową. Na tak przygotowanej powierzchni spokojnie można umieścić stół, krzesła czy komplet wypoczynkowy i grill, które w okresie letnim sprzyjają relaksowi. Planując jego lokalizację, warto wziąć pod uwagę także wykonanie ścieżek, które odpowiednio pokierują odwiedzających.

Ścieżki ogrodowe

Ścieżki wykonane z bruku mają pełnić funkcje szlaków komunikacyjnych, którymi domownicy będą mogli się poruszać bez obaw o zniszczenie trawnika czy innych roślinności. Specjalista z firmy P.H.U. Ditrich wyjaśnia, że do wykonania takich elementów najlepiej sprawdzą się drobne kostki, które pozwalają formować nawet najbardziej skomplikowane układy. Planując przygotowanie takich alejek, warto wziąć pod uwagę ich nieregularny przebieg oraz możliwie jak największą krętość – tak, aby ścieżki pozwoliły dotrzeć do celu, a jednocześnie przejść atrakcyjny szlak.

Istotne, by zniekształcenia na takich trasach były złagodzone zaokrągleniami. Dodatkowo, warto zadbać o dobranie jej kolorystyki do elewacji budynku, dachu czy innej dominującej barwy, gdyż będzie podkreślać architekturę nieruchomości.

Wspomniane rozwiązania są tylko jednymi z wielu możliwości wykorzystania omawianych wyrobów. W zależności od inwencji twórczej właściciela czy projektanta kostki brukowe sprawdzają się także do wykonania podjazdu, schodów czy też murków, wewnątrz których można umieścić roślinność.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy