Materiał Partnera

Kolejność prac w zakładaniu ogrodów

Kolejność prac w zakładaniu ogrodów

Coraz więcej rodzin marzy o własnym domu z pięknym ogrodem. Kolejność prac przy zakładaniu ogrodu nie bierze się znikąd. Wszystko należy odpowiednio zaplanować. Najlepszym momentem rozpoczęcia prac ogrodowych jest wczesna wiosna. Konieczne będą prace ziemne, planowanie ogrodu, zakupy w sprawdzonym sklepie ogrodniczym. Od czego zacząć zakładanie ogrodu?

Prace ziemne

Pracownicy firmy M.B.Ogrody wiedzą doskonale, że zakładanie ogrodu obejmuje planowanie, przygotowywanie podłoża, wykonywanie prac ziemnych, sadzenie roślin i krzewów.

Pierwszym etapem jakichkolwiek praktycznych prac ogrodowych (po zaplanowaniu wyglądu ogrodu) jest wykonanie robót ziemnych (np. posprzątanie terenu, usunięcie śmieci i zanieczyszczeń, wymodelowanie terenu, przygotowanie gleby). Aby rośliny mogły się prawidłowo rozwijać, muszą zostać posadzone na odpowiedniej glebie. Większość ziemi odbiega od ideału – robotnicy powinni się nią zająć, czyli przekopać ziemię (najlepiej na głębokość dwóch szpadli), zasilić wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi i organicznymi (to ważne źródła próchnicy), np. kompostem, obornikiem, nawozami zielonymi.

Architektura i oświetlenie ogrodu

Piękny i zadbany ogród nie obejdzie się bez odpowiedniej architektury ogrodowej, np. altany, pergoli, oczka wodnego, schodów, murka ogrodowego. Takie rzeczy budujemy jeszcze przed posadzeniem roślin. Instalacja elektryczna to gwarancja nocnych spacerów po ogrodzie. Przewody elektryczne umieszcza się zazwyczaj na podsypce z piasku (na głębokości 60 cm), a następnie oznacza niebieską folią.

Wybór, zakup i sadzenie wybranych roślin

Najprzyjemniejszym etapem zakładania ogrodu jest sadzenie roślin. Jeżeli jesteśmy początkującymi ogrodnikami, powinniśmy zainwestować w łatwe w uprawie rośliny. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na odporność na mróz wybranych gatunków (zimy w południowo-zachodniej Polsce są znacznie słabsze niż w północno-wschodniej części kraju). Rośliny najlepiej kupować w dobrych sklepach ogrodniczych. Omijajmy roślin ze zdeformowanymi liśćmi, nalotami i dziurami. Drzewka owocowe lub rośliny żywopłotowe kupuje się z odkrytymi korzeniami – należy koniecznie zerknąć, czy korzenie nie są suche.

Projektując ogród, nie wolno zapomnieć także o trawniku. Wiele zależy od gleby, ukształtowania terenu i panującego klimatu – nie każde miejsce da się posadzić charakterystyczną, błyszczącą, zieloną trawą. Tam, gdzie ona zanika (np. na piaszczystych skarpach), warto posadzić rośliny okrywowe (np. czyśćce, macierzanki, gajowce). Coraz więcej osób decyduje się zaakceptować mech w ogrodzie.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy