Materiał Partnera

Kiedy należy przycinać krzewy?

Kiedy należy przycinać krzewy?

Cięcie jest jednym z ważniejszych zabiegów przy uprawie różnych gatunków krzewów. Jeśli nie wykonuje się go systematycznie, roślina robi się zbyt gęsta, przez co słabiej kwitnie i owocuje, a jednocześnie jest bardziej podatna na choroby. Zanim jednak przystąpi się do tych obowiązkowych ogrodowych czynności, trzeba dokładnie wiedzieć, kiedy należy to robić. W jaki sposób i kiedy należy przycinać krzewy?

Krzewy ozdobne

W kwestii krzewów ozdobnych istnieje podstawowa zasada mówiąca, że te rośliny, które kwitną wiosną, przycina się po kwitnieniu. Zwykle jest to czas na początku lata. Natomiast krzewy kwitnące latem, przycina się wczesną wiosną. Istnieją jednak pewne wyjątki dotyczące roślin, których kwiaty nie mają większej wartości dekoracyjnej. Ich urok tkwi w formie atrakcyjnego kroju lub efektownych wiosennych przyrostów. Te krzewy przycina się na przedwiośniu.

Przycinanie krzewów, które należy do działalności firm takich jak Green Time, ma miejsce w różnych terminach, jednak przy ustalaniu pory bierze się pod uwagę etap rozwoju rośliny. I tak przycinanie wiosenne rozpoczyna się, gdy pąki są zielone i nieotwarte, a temperatura nie spada poniżej zera stopni Celsjusza. W ten sposób postępuje się z hortensjami bukietowymi, budlejami, różami, śnieguliczkami, tawułami japońskimi, krzewuszkami i podobnymi gatunkami.

Zaraz po przekwitnięciu przycina się rośliny takie jak jaśminowce, lilaki, żylistki, karagany, forsycje i pigwowce. Są krzewy, które można przycinać kilka razy do roku, jak na przykład ligustry czy wierzby. Trzeba jednak mieć na uwadze, żeby ostatni zabieg wykonać do końca sierpnia, aby roślina miała czas przygotować się do zimy.

Istnieją również krzewy, których nie należy przycinać. Należą do nich między innymi azalie, magnolie, różaneczniki, oczary i ostrokrzewy. Te gatunki trudno regenerują uszkodzenia, a po cięciu mogą stracić formę i zdolność do ładnego kwitnienia.

Krzewy owocowe

Przycinanie krzewów owocowych skutkuje lepszym wzrostem i kondycją roślin. Sam termin jest uzależniony od konkretnego gatunku i ma duży wpływ na owocowanie. Na ogół jednak wczesną wiosną przycina się aronię, borówkę amerykańską, porzeczkę i malinę owocującą jesienią. Natomiast latem obcina się jeżyny i maliny owocujące na pędach jednorocznych. Za każdym razem przycina się te pędy, z których są zebrane owoce.

Trzeba jednak wiedzieć, że poszczególne gatunki i odmiany mogą mieć odmienne zalecenia dotyczące przycinania. Dlatego też w chwili zakupu sadzonki w centrum ogrodniczym, najlepiej zasięgnąć informacji na ten temat u personelu takich sklepów.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy