Kalendarz prac ogrodniczych na cały rok

Spis treści
- Styczeń i luty
- Marzec i kwiecień
- Maj i czerwiec
- Miesiące wakacyjne – lipiec i sierpień
- Wrzesień i październik
- Listopad i grudzień
Ten, kto posiada własny ogród doskonale wie, jak wymagające jest dbanie o niego. Co ciekawe, prace w ogrodzie nie wiążą się wyłącznie z ciepłymi miesiącami. W poniższym artykule postaramy się w skondensowany sposób pokazać Wam, jak wygląda kalendarz prac ogrodniczych na cały rok.
Styczeń i luty
Gdy na drzewach zalega dużo śniegu, należy jego nadmiar na bieżąco z nich usuwać. Jeśli pozwoli nam na to pogoda, możemy drzewa też w styczniu przyciąć. Duża ilość białego puchu nie może być przesypywana na trawnik, bo może to spowodować gnicie traw. Luty to czas przygotowań do nadejścia wiosny. Można wówczas dokonać pierwszych cięć pielęgnacyjnych drzew i krzewów owocowych.
Przeczytaj również: Jak przygotować działkę pod zakładanie trawnika?
Marzec i kwiecień
Marzec to czas usuwania zimowych zabezpieczeń z roślin, jednak należy pamiętać o ich ochronie przed przymrozkami i skokami temperatur. Z trawnika można wygrabić suchą trawę, liście i patyki oraz usunąć z niego chwasty za pomocą motyczki. Kretowiska powinny być zasypane i wyrównane. W połowie tego miesiąca można przystrzyc żywopłoty z cisu i bukszpanu.
Przeczytaj również: Jak dbać o nowo założony trawnik?
W kwietniu pogoda bywa wyjątkowo kapryśna. Jeśli krzewy i drzewa nie wypuściły korzeni, można je w kwietniu posadzić. To także czas na pierwsze koszenie traw, ponieważ w kwietniu rozpoczyna ona swój intensywny wzrost.
Przeczytaj również: Jak założyć piękny trawnik? Rozwiązania, które warto zastosować
Maj i czerwiec
W tym cudownym, pachnącym miesiącu wszystko zaczyna intensywnie rozkwitać, również trawa. Należy zatem pamiętać o jej częstym koszeniu na wysokość 4-5 cm, co zwiększy jej trwałość i witalność oraz odporność na nawodnienie. W drugiej połowie czerwca możemy strzyc żywopłoty iglaste i liściaste oraz dbać o trawnik. Nie należy go jednak kosić, gdy jest bardzo sucho.
Miesiące wakacyjne – lipiec i sierpień
Letnie miesiące to czas, gdy kwitnące rośliny potrzebują odżywczych substancji i nawodnienia, więc musimy pamiętać o ich nawożeniu. W drugiej połowie sierpnia można sadzić drzewa i krzewy iglaste, a także liściaste krzewy zimozielone. Końcówka sierpnia to czas drugiego cięcia żywopłotów. Nie można zapominać o nawadnianiu trawy, szczególnie jeśli na dworze panują jeszcze wysokie temperatury.
Wrzesień i październik
Początek września to idealny czas na sadzenie krzewów i drzew. To również miesiąc cięć pielęgnacyjnych, które możemy zlecić doświadczonym firmom ogrodniczym, takim jak Zielone Salony z Aleksandrowa Łódzkiego. Wrzesień to również świetny czas na zakładanie trawnika, jeśli taki planujemy. Druga połowa października to z kolei czas na ostatnie koszenie trawy i wygrabienie z niej pozostałości.
Listopad i grudzień
Mimo, że na drzewach nie ma już liści, nie powinniśmy zapominać o porządkach w ogrodzie. Opadłe liście mogą spowodować gnicie darni, a pożółkłe plamy na trawnikach są trudne do usunięcia. W listopadzie należy spuścić też wodę z węży i rur, ponieważ może ona zamarznąć. Jeśli nie spadł śnieg, można przycinać iglaste drzewa i osłonić przed mrozem rośliny szczególnie wrażliwe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Specjalistyczna Pielęgnacja, Wycinka i Nasadzenia Drzew
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie woj. mazowieckie04-802 Warszawa, Zbójnogórska 31
-
Ogrody Niwa Ewa Burza
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie woj. mazowieckie05-540 Zalesie Górne, Szeroka 23
-
Arbo-Bob Grzegorz Bobola
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie woj. małopolskie31-834 Kraków, os. Jagiellońskie 24 lok. 49
-
Green Go Golińska Sp. z o.o.
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie woj. dolnośląskie51-180 Szymanów, Lotnicza 166