Materiał Partnera

Kalendarz prac ogrodniczych na cały rok

Kalendarz prac ogrodniczych na cały rok

Ten, kto posiada własny ogród doskonale wie, jak wymagające jest dbanie o niego. Co ciekawe, prace w ogrodzie nie wiążą się wyłącznie z ciepłymi miesiącami. W poniższym artykule postaramy się w skondensowany sposób pokazać Wam, jak wygląda kalendarz prac ogrodniczych na cały rok.

Styczeń i luty

Gdy na drzewach zalega dużo śniegu, należy jego nadmiar na bieżąco z nich usuwać. Jeśli pozwoli nam na to pogoda, możemy drzewa też w styczniu przyciąć. Duża ilość białego puchu nie może być przesypywana na trawnik, bo może to spowodować gnicie traw. Luty to czas przygotowań do nadejścia wiosny. Można wówczas dokonać pierwszych cięć pielęgnacyjnych drzew i krzewów owocowych.

Marzec i kwiecień

Marzec to czas usuwania zimowych zabezpieczeń z roślin, jednak należy pamiętać o ich ochronie przed przymrozkami i skokami temperatur. Z trawnika można wygrabić suchą trawę, liście i patyki oraz usunąć z niego chwasty za pomocą motyczki. Kretowiska powinny być zasypane i wyrównane. W połowie tego miesiąca można przystrzyc żywopłoty z cisu i bukszpanu.

W kwietniu pogoda bywa wyjątkowo kapryśna. Jeśli krzewy i drzewa nie wypuściły korzeni, można je w kwietniu posadzić. To także czas na pierwsze koszenie traw, ponieważ w kwietniu rozpoczyna ona swój intensywny wzrost.

Maj i czerwiec

W tym cudownym, pachnącym miesiącu wszystko zaczyna intensywnie rozkwitać, również trawa. Należy zatem pamiętać o jej częstym koszeniu na wysokość 4-5 cm, co zwiększy jej trwałość i witalność oraz odporność na nawodnienie. W drugiej połowie czerwca możemy strzyc żywopłoty iglaste i liściaste oraz dbać o trawnik. Nie należy go jednak kosić, gdy jest bardzo sucho.

Miesiące wakacyjne – lipiec i sierpień

Letnie miesiące to czas, gdy kwitnące rośliny potrzebują odżywczych substancji i nawodnienia, więc musimy pamiętać o ich nawożeniu. W drugiej połowie sierpnia można sadzić drzewa i krzewy iglaste, a także liściaste krzewy zimozielone. Końcówka sierpnia to czas drugiego cięcia żywopłotów. Nie można zapominać o nawadnianiu trawy, szczególnie jeśli na dworze panują jeszcze wysokie temperatury.

Wrzesień i październik

Początek września to idealny czas na sadzenie krzewów i drzew. To również miesiąc cięć pielęgnacyjnych, jakie możemy zlecić doświadczonym firmom ogrodniczym, takim jak chociażby Zielone Ogrody. Wrzesień to również świetny czas na zakładanie trawnika, jeśli taki planujemy. Druga połowa października to z kolei czas na ostatnie koszenie trawy i wygrabienie z niej pozostałości.

Listopad i  grudzień

Mimo, że na drzewach nie ma już liści, nie powinniśmy zapominać o porządkach w ogrodzie. Opadłe liście mogą spowodować gnicie darni, a pożółkłe plamy na trawnikach są trudne do usunięcia. W listopadzie należy spuścić też wodę z węży i rur, ponieważ może ona zamarznąć. Jeśli nie spadł śnieg, można przycinać iglaste drzewa i osłonić przed mrozem rośliny szczególnie wrażliwe.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy