Materiał Partnera

Jak zrobić oczko wodne na działce?

Jak zrobić oczko wodne na działce?

Oczka wodne zyskują na popularności. Ich budowa nie jest trudna, wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad. Ważne jest m.in. wybranie optymalnego miejsca, wielkości i rodzaju zbiornika. Co ważne, oczko wodne można stworzyć na działce średniej wielkości. Będzie ono przyjemnym miejscem, w którym łatwo się zrelaksować. Dowiedz się, jak je wykonać i jakie rośliny najlepiej do niego pasują!

 

Jak stworzyć idealne oczko wodne?

Idealne oczko wodne nie istnieje. Na ogół wymaga ono sporo pracy, a także pewnej wiedzy o roślinach wodnych i warunkach ich funkcjonowania. Może mieć regularne lub nierówne brzegi, właściwie dowolny kształt. Odpowiednio zlokalizowane na posesji, może wydawać się większe, niż jest w rzeczywistości. Aby uzyskać taki efekt, warto np. częściowo przysłonić daleki plan ogrodu odpowiednimi roślinami wodnymi i nadbrzeżnymi. Takie zielone parawany uniemożliwiają ogarnięcie wzrokiem całego otoczenia oczka.

Częstym elementem oczka wodnego jest drewniany podest. Może stanowić doskonałe miejsce na odpoczynek. Jest on jednak dobrym rozwiązaniem przy większych zbiornikach. Duże znaczenie ma właściwy wykop pod oczko wodne. Płytkie zbiorniki cechują się trudnością z utrzymaniem równowagi biologicznej, gdyż woda nagrzewa się w nich za szybko. Jest również na ogół słabo natleniona, co przyczynia się do powstania glonów. Warto zatem zastanowić się nad jego optymalną wielkością i głębokością.

 

Oczko wodne – co jeszcze warto wiedzieć?

Oczko wodne, jak wskazują specjaliści firmy Grunt, nie powinno być nasłonecznione przez cały dzień. Z kolei umiejscowienie go pod drzewami wiąże się z koniecznością częstego oczyszczania dna zbiornika. Rośliny w stawie naturalnym sadzi się wprost do gruntu. Jeśli jednak sadzawka została uszczelniona przez człowieka, warto skorzystać ze specjalnych koszy, kieszeni z juty lub włókna kokosowego. Są one mocowane na brzegu i w nich sadzi się wybrane rośliny. Dzięki temu łatwiej je pielęgnować i kontrolować ich wzrost. W oczku wodnym warto zainstalować specjalistyczne urządzenia oczyszczające oraz napowietrzające wodę. Trzeba w tym celu wybrać pompę filtracyjną, skimmer i filtr. Podstawa to wyznaczenie obrysu zbiornika i odpowiednio głęboki wykop. Zaleca się, by w najgłębszym miejscu miał on około 100 cm. Na głębokości 30 i 60 cm warto uformować półki, na których zostaną ustawione rośliny. Krawędzie dna są formowane ze spadkiem, co zapobiega osuwaniu się podłoża. Ważne jest również czyszczenie i uszczelnienie dna za pomocą piasku, włókniny i folii izolacyjnej.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy