Materiał Partnera

Jak zbudować ogród zimowy?

Jak zbudować ogród zimowy?

Budowa ogrodu zimowego zależna jest od wielu kwestii. Przede wszystkim trzeba ustalić, czy będzie się on znajdował na gotowym tarasie, czy potrzebuje nowego fundamentu. Następnie należy wybrać odpowiednie materiały do stworzenia konstrukcji oraz pokrycia. W zależności od potrzeb ściany mogą przepuszczać pełne światło, być zacienione lub dodatkowo wzmocnione. Ogród zimowy musi mieć także dobrą wentylację.

Fundamenty i szkielet

Przed budową ogrodu zimowego należy określić jego lokalizację. Można do tego wykorzystać płytę tarasową albo posadowić nowy fundament. Najpowszechniejszym materiałem jest beton. Musi on jednak charakteryzować się wysoką wytrzymałością oraz izolacją przeciwwodną i termiczną. Szkielet buduje się z gotowych elementów, które dostarczają producenci bazując na nowoczesnych technologiach. Ogrody zimowe wykonuje się ze stali, aluminium, tworzyw sztucznych lub drewna. Drewno wymaga regularnej konserwacji, a także mocno wpływa na powierzchnię materiału pokryciowego. Natomiast stal charakteryzuje się wysokim nagrzewaniem. Rozwiązaniem optymalnym jest aluminium, które wykazuje się trwałością i nie ulega korozji.

Z czego mogą być ściany?

Pomiędzy poszczególnymi elementami konstrukcji należ zamontować materiał pokryciowy. Ściany ogrodu zimowego muszą przepuszczać promienie słoneczne i być odporne na uszkodzenia mechaniczne. Najpopularniejsze jest szkło występujące w różnych rodzajach. Może ono być przezroczyste lub tonowane. Najczęściej wybierane jest szkło mineralne lub polistyrenowe. W przypadku przebywania małych dzieci dodatkowo się je wzmacnia. Alternatywą jest pleksiglas – materiał lekki, wytrzymały i bez problemu przepuszczający światło. Czasem stosuje się także płyty poliwęglanowe, które są wytrzymałe i nie ważą dużo, jednak nie przepuszczają światła.

Dach oraz odpowiednia wentylacja

Ogród zimowy wymaga właściwej wentylacji. Specjalista z firmy TOM & MAR tłumaczy:
Najczęściej używa się do tego nawiewników umieszczanych przy podłodze, które pobierają świeże powietrze. Ujście zużytego powietrza robi się w najwyższym punkcie przy kalenicy dachu.
Szkło może się jednak szybko nagrzewać, dlatego jeśli to nie wystarczy, będzie potrzebny odpowiednio dobrany system klimatyzacji. Dach narażony jest na mechaniczne uszkodzenia spowodowane silnymi warunkami atmosferycznymi oraz spadającymi konarami drzew. Dlatego też najlepsze jest oszklenie ze szkła hartowanego lub laminowanego. Można je umieścić między taflami folii, dzięki czemu nie rozsypie się przy ewentualnym stłuczeniu.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy