Materiał Partnera

Jak zadbać o właściwe nawodnienie ogrodu?

Jak zadbać o właściwe nawodnienie ogrodu?

Posiadanie własnego, zielonego zakątka wiąże się z wieloma przyjemnościami, ale również obowiązkami. Musimy zadbać o nasze rośliny w jak najbardziej odpowiedzialny sposób, aby mogły się one prawidłowo rozwijać. Jednym z najtrudniejszych zadań jest zapewnienie optymalnego stopnia nawodnienia roślinności, gdyż każdy gatunek wymaga innych warunków. Podpowiadamy więc, w jaki sposób zadbać o właściwe dostarczanie wody roślinom, aby cieszyć się ich pięknem i zapachem przez jak najdłuższy czas.

Co jest najbardziej istotne w nawadnianiu ogrodu?

Wymagania roślin, co do stopnia dostępności wody, są zależne przede wszystkim od temperatury otoczenia, która jest ściśle powiązana z panującą porą roku. Można wywnioskować więc, że roślinność trzeba nawadniać najbardziej intensywnie latem oraz wczesną wiosną.

Jak tłumaczą fachowcy z firmy Zając w Ogrodzie: ,,Nie możemy zapominać, że latem często zmagamy się z dość długimi okresami suszy. Potęguje to dość wysoka temperatura, która znacznie przyspiesza parowanie wody z gleby. Przez to właśnie rośliny w naszym ogrodzie mogą ulegać odwodnieniu, co zagraża ich życiu’’.

Pamiętajmy też o tym, aby zawsze podlewać rośliny w godzinach rannych lub wieczornych, kiedy działanie promieni słonecznych nie jest tak intensywne jak w południe. Jeśli nawodnimy je późnym popołudniem, czyli o najbardziej optymalnej porze, rośliny nie wyschną zbyt szybko i będą miały zapewniony odpowiedni poziom wilgotności przez całą noc. Dość ważne jest też to, aby nawadniać roślinność obficie, ale nie zbyt często, aby woda mogła wniknąć do korzeni, które często położone są głęboko w glebie.

Jaki sprzęt przyda się do nawadniania ogrodu?

Coraz bardziej popularnym, a zarazem praktycznym rozwiązaniem są systemy automatycznego nawadniania roślin. Ich konstrukcja wymaga ścisłego, podziemnego połączenia zraszacza ze źródłem wody na danej posesji. Ogromną zaletą tego typu urządzeń do nawadniania ogrodu jest to, że można ustawić je w taki sposób, aby podlewały rośliny tylko o określonej godzinie. Możemy też dowolnie dostosować intensywność zraszania, co będzie bardzo przydatne, jeśli mamy do czynienia ze zmiennymi temperaturami otoczenia oraz różnymi gatunkami roślin. Jeżeli chcemy nawadniać ogród w sposób tradycyjny, warto zdecydować się na odpowiedni wąż ogrodowy oraz pistolet. Na rynku dostępnych jest wiele, bardzo łatwych w obsłudze urządzeń, które również dają możliwość modyfikacji strumienia wody. Węże ogrodowe występują w różnych rozmiarach. Warto wspomnieć, że można bez problemu podłączyć je do odpowiedniego kranu przy pomocy szybkozłączki o określonej średnicy.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy