Materiał Partnera

Jak wybierać sadzonki krzewów ozdobnych?

Jak wybierać sadzonki krzewów ozdobnych?

Krzewy ozdobne – pomimo tego, że często niepozorne – potrafią zmienić wygląd ogrodu. Prawdziwy znawcy roślin szukają nietypowych rodzajów sadzonek, które sprawią, że ich działka będzie wyglądała lepiej od pozostałych w okolicy. Jednak sam wygląd krzewów to nie wszystko. Na etapie sadzenia bardzo ważna jest dobra jakość roślin i ich dopasowanie do gruntu. Na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

Dobra jakość sadzonki - to podstawa

Jedną z najważniejszych zasad podczas wyboru sadzonek do ogrodu jest sprawdzenie ich jakości. Istotne jest dokładne obejrzenie rośliny. Jeżeli posiada ona suche lub uszkodzone elementy, nie warto w nią inwestować. Najprawdopodobniej nigdy nie będzie rosła tak, jak powinna. Podobnie, jeżeli została zainfekowana chorobą lub uszkodzony został jej system korzeniowy –  w takim przypadku również nie warto inwestować.

– Jakość w pewnym stopniu wiąże się także z wymiarami sadzonek drzew ozdobnych. Podobnie, jak w przypadku drzew i krzewów owocowych powinny one mieć odpowiedni rozmiar. Często również znacznie lepiej jest zainwestować kilka, czy kilkanaście złotych więcej w roślinę bardziej rozwiniętą – wyjaśnia specjalista z firmy Szkółka Bracia Dębscy.

Dopasowanie krzewu do warunków wzrostu

Decydując się na krzewy ozdobne do ogrodu, warto wybierać takie sadzonki, które będą dopasowane do warunków glebowych, ale także do otoczenia. Należy wziąć pod uwagę:

  • rodzaj ziemi, w której zostanie posadzona roślina,
  • wilgotność,
  • ekspozycję na słońce,
  • obecność innych roślin.

Bardzo często zdarza się, że na tej samej glebie krzewy rosną zupełnie inaczej. Wiele osób zastanawia się wówczas, od czego zależy taka sytuacja. Warto sprawdzić, czy nowy ogrodowy nabytek nie ma pewnych ograniczeń co do otoczenia, w jakim się znajduje. Może zdarzyć się, że pewne rośliny będą na siebie negatywnie oddziaływać, hamując swój rozwój.

Jeżeli posiadasz już ogród i chcesz uzupełnić go o nowe okazy, najlepiej skonsultuj się ze specjalistą ze szkółki, w której masz zamiar zrobić zakupy, czy wybrana przez Ciebie sadzonka faktycznie będzie dobra do Twojego ogrodu.

Wymagana pielęgnacja - zwróć na nią uwagę przed zakupem

W przypadku większości krzewów ozdobnych pielęgnacja sprowadzona jest do minimum. Konieczne jest tylko ich podlewanie lub użyźnianie gleby nawozem, czy innym specjalnym środkiem. Możesz jednak trafić na unikalny okaz sadzonki, z której wyrośnie krzew wymagający specjalnej opieki. Dlatego zaleca się, aby przed ostateczną decyzją o doborze konkretnych roślin - poczytać o nich nieco więcej i dowiedzieć się, czy faktycznie są one stworzone właśnie dla Ciebie. W ten sposób unikniesz rozczarowania na wypadek ewentualnego uschnięcia rośliny.

Marzysz o pięknym, zadbanym ogrodzie? Wybierz krzewy ozdobne dopasowane do swoich potrzeb – zadbaj o ich właściwą pielęgnację i ciesz się cudownym widokiem działki każdego dnia.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy