Materiał Partnera

Jak uniknąć poważnych awarii silnika w maszynie rolniczej?

Jak uniknąć poważnych awarii silnika w maszynie rolniczej?

Awaria silnika w maszynie rolniczej może mieć różne objawy i skutki. Ten fakt spowodowany jest jego skomplikowaną budową oraz licznemu osprzętowi, który z nim współpracuje i wpływa na jego działanie. Mimo to, jeśli podjęte zostaną odpowiednie kroki o charakterze prewencyjnym, możliwe jest uniknięcie jego poważnych usterek i awarii. Lepiej zapobiegać niż leczyć - ta złota zasada ma zastosowanie także w tym przypadku.

Dbaj o odpowiednią ilość i jakość oleju

Dobry, jakościowy olej to podstawa dobrze pracującego silnika. Należy zwracać uwagę na to, aby jego poziom zawsze zawierał się w granicach min-maks na wskaźniku. O ile w ciągniku można kontrolować ten stan poprzez zerknięcie w czasie pracy na kontrolkę, o tyle w maszynach należy raz na jakiś czas okręcić bagnet. Zbyt duży poziom może oznaczać uszkodzenie uszczelki i pojawienie się w nim wody, a to zmniejsza właściwości smarne i spadek ciśnienia w układzie, a to pierwszy krok do zatarcia silnika. Zbyt niski poziom, najprawdopodobniej oznacza nieszczelność systemu smarowania lub spalanie oleju przez zużyty silnik.

Nie mniej istotna, jest regularna wymiana zarówno filtrów oleju w maszynach rolniczych, jak i samego oleju. Jak często trzeba to robić? To ustala producent maszyny, a czas ten określany jest zazwyczaj w motogodzinach. Taki zabieg zdecydowanie zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia poważnej awarii silnika.

Staraj się garażować maszyny w celu uniknięcia korozji

Korozja, inaczej rdzewienie to proces utleniania metalu. Nie da się jej uniknąć, nawet jeśli maszyna zostanie przykryta plandeką ochronną, ponieważ parująca woda skrapla się i dociera do nawet trudno dostępnych miejsc. Mimo iż proces ten może dotknąć przede wszystkim nadwozia i obudowy maszyn to ma także wpływ na pracę silnika. Korozja może uszkadzać uszczelki, gromadzić się na istotnych elementach współpracujących z silnikiem takich jak pompy paliwa, uszkadzać przewody systemu elektrycznego, a to jedynie wierzchołek góry lodowej.  Zatem przewiewne, suche miejsce do przechowywania maszyn również w znaczny sposób zapewni ochronę silnika.

W ciągniku zwracaj uwagę na układ chłodniczy

Uszkodzenia spowodowane nadmierną temperaturą silnika, mogą być opłakane w skutkach. Dobre chłodzenie to razem z regularnie wymienianym olejem dwie najważniejsze składowe optymalnie pracującego silnika. 

- Często zdarza się, że właściciele ciągników jako czynnik chłodzący używają wody. Ta, może powodować osadzanie się kamienia w układzie chłodzenia, a to prowadzi do jego mniejszej wydolności. Najlepszym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z wody, na rzecz płynu chłodniczego - wyjaśnia przedstawiciel firmy Agro-Met.

Przegrzanie silnika prowadzić może do jego zatarcia, a to generować może znacznych kosztów, nie tylko samej naprawy, lecz także tych związanych przestojem w pracach polowych.

Stosuj jedynie oryginalne części do maszyn

Nawet najlepszy zamiennik, nie jest w stanie zapewnić takiej wytrzymałości i jakości wykonywanego zadania, jak oryginalne części do maszyn rolniczych. Na rynku mamy dostęp ogromną ilość różnej klasy części zamiennych, jednak nietrudno natknąć się na podróbkę bardzo niskiej jakości. Jeśli nieszczęśliwym trafem skusi Cię znacznie niższa cena „podobnej” części, może to się skończyć uszkodzeniem całego podzespołu, a to pierwszy krok do poważnej awarii silnika. A to w zasadzie najmniejsza szkoda, ponieważ awaria w czasie pracy maszyny może także skończyć się wypadkiem, których z roku na rok niestety nie ubywa w polskim rolnictwie.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy