Materiał Partnera

Jak stworzyć w ogrodzie miejsce do grillowania?

Jak stworzyć w ogrodzie miejsce do grillowania?

Do grillowania we własnym ogrodzie nie trzeba wiele. Minimalistom wystarczy przenośny grill i kilka krzeseł albo nawet kocyk rozłożony na trawie. Jeśli jednak lubisz urządzać spotkania na świeżym powietrzu, a przy tym zależy ci na eleganckiej, wygodnej przestrzeni rozrywki i wypoczynku, przeczytaj nasz artykuł. Znajdziesz w nim kilka praktycznych wskazówek na temat urządzania miejsca na grilla.

Znajdź najlepszy kącik do grillowania

Bez względu na to, czy zamierzasz zbudować stacjonarnego grilla, czy korzystać z przenośnego paleniska, wybór odpowiedniego miejsca to podstawa. Jeśli ustawisz go zbyt blisko domu, dym może dostawać się do wnętrz; miejsce zbytnio oddalone od budynku może być niewygodne. W praktyce duże, murowane grille najczęściej są budowane nieco dalej od domu, ale miejsca do siedzenia osłania się altaną ogrodową – takie rozwiązanie sprawdza się idealnie w przypadku dużej ilości gości. Niedrogą altanę ogrodową możesz kupić on-line, np. w sklepie z artykułami ogrodowymi SEWD.  Z kolei małe grille, wokół których skupia się tylko najbliższa rodzina, zwykle są ustawiane na tarasie przy domu – dzięki temu noszenie zastawy i napojów do posiłków jest mało kłopotliwe, a w razie deszczu można szybko schować się pod dachem.

Mobilny sprzęt czy letnia kuchnia?

Decyzja należy do ciebie. Postawienie murowanego grilla to większa inwestycja, ale za to na pewno na lata. Jeśli chcesz zaoszczędzić i masz zacięcie do prac wokół domu, ceglane palenisko możesz wybudować we własnym zakresie. Mobilne grille też mają swoje zalety – taki sprzęt możesz zabrać ze sobą w razie przeprowadzki; jeśli wybierając miejsce na kącik do grillowania, nie udało ci się przewidzieć jakichś niedogodności, przenośne urządzenie będziesz mógł po prostu przestawić.

Jak zagospodarować miejsce do grillowania?

Oprócz grilla potrzebny będzie stół i krzesła. Na rynku dostępna jest szeroka oferta mebli ogrodowych, ale najpiękniejsze są te wykonane z drewna. Solidna drewniana ława i stabilne, mocne krzesła wokół niej zapewnią wygodę wszystkim biesiadnikom. Wspomniana wcześniej altana ogrodowa będzie chronić ich nie tylko przed ewentualnym deszczem, ale również przed ostrym słońcem; na tarasie cień może zapewnić np. markiza. W pobliżu grilla warto ustawić dodatkowy stolik lub półeczkę na potrawy; przyda się też stojak na drewno lub pojemnik na węgiel drzewny, brykiet i podpałkę.

Oprócz najpotrzebniejszych elementów, o których wspomnieliśmy w tekście, warto zadbać również o dekoracje. Sposobów na ozdobienie grillowej altany jest wiele – po słupach i kratkach możesz puścić pnącza, a na krawędziach dachu zamocować światełka.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy