Materiał Partnera

Jak przygotować szklarnię przed nowym sezonem?

Jak przygotować szklarnię przed nowym sezonem?

Szklarnia ogrodowa to rozwiązanie, dzięki któremu w prosty i skuteczny sposób można zapewnić zasadzonym w niej roślinom doskonałe warunki do wzrostu. Dodatkowo chroni się uprawy przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Dzięki temu rośliny często dają plony znacznie wcześniej niż te sadzone na grządkach – różnica to nawet do kilku tygodni. Jak przygotować szklarnię do nowego sezonu?

Właściwe przygotowanie szklarni – podstawa uprawy roślin

Dbanie o szklarnię jest równie ważne, jak o same rośliny. Proces ten należy więc rozpocząć już pod koniec okresu wegetacyjnego roślin. Podstawą jest jej dokładne umycie, które warto wykonać jesienią. Sama ziemia znajdująca się w szklarni również wymaga uwagi. Niezbędne jest więc, aby:

  • oczyścić ją z chwastów,
  • pozbyć się resztek roślinności.

Po usunięciu zbędnych resztek roślinności należy w odpowiedni sposób zadbać o glebę. W tym celu konieczne będzie jej odkażenie. To tyczy się także konstrukcji szklarni oraz narzędzi, jakich używało się w niej przez cały sezon. Jak podkreślają specjaliści z takich firm, jak CLEANLAB – panujące we wnętrzu szklarni warunki, czyli wysoka temperatura oraz duża wilgotność sprawiają, że nie tylko rośliny bardzo szybko wzrastają. Są to również idealne warunki, które sprzyjają rozwojowi bakterii, pleśni czy grzybów. Dlatego też odkażenie szklarni po zakończonym sezonie jest absolutną podstawą.

Co robić, aby utrzymać szklarnię w dobrym stanie i zapewnić roślin wzrost?

Podstawą są działania, jakie wykonuje się wiosną. Konieczne jest wówczas przygotowanie podłoża w szklarni. Dobra ziemia to połowa sukcesu udanych zbiorów. Jeżeli gleba nie została oczyszczona na koniec jesieni, to właśnie na wiosnę jest ostatni moment, aby wykonać wszelkie niezbędne prace tego typu. Początkiem marca w szklarni powinno się zrealizować kultywowanie, czyli proces pozwalający na spulchnienie ziemi oraz usunięcie pozostałych w niej, kiełkujących chwastów. Wykonuje się je do kilkunastu centymetrów w głąb podłoża. Taka czynność pozwala również na równomierne wymieszanie ziemi z nawozem.

Przygotowanie szklarni do nowego sezonu powinno również uwzględniać wymianę gleby co kilka lat. Intensywne wykorzystywanie tego samego podłoża może wpływać na jego bardzo szybkie ubożenie. Właśnie dlatego górna warstwa ziemi w szklarni powinna być regularnie wymieniania. Zabieg ten jest czasochłonny, a im większa szklarnia – tym konieczny większy nakład pracy. Jednak ma to ogromny wpływ na jakość roślin i wielkość plonów.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy