Materiał Partnera

Jak przygotować oczko wodne, by cieszyło cały rok?

Jak przygotować oczko wodne, by cieszyło cały rok?

Oczko wodne to jedna z najlepszych ozdób dla Twojego ogrodu. Upiększone kamieniami i roślinami ozdobnymi cieszy oko cały rok. Aby równie dobrze prezentowało się zimą, trzeba je odpowiednio zaprojektować i przygotować. Bez oczka wodnego ogród często wydaje się mało atrakcyjny. Ozdobę tego rodzaju można wykonać samodzielnie lub zlecić projekt profesjonalistom. Ważny jest jednak właściwy dobór roślin, które będą pięknie wyglądać przez cały rok.

Jakie rośliny do oczka wodnego wybrać?

Wykończenie brzegów oczka wodnego jest bardzo istotne. Wiele osób zastanawia się jakie rośliny wybrać, aby cieszyły oko przez cały rok. Większość gatunków pochłania nadmiar wilgoci, dzięki czemu woda w oczku nie przelewa się, a grunt wokół nie rozmięka. Warto postawić na rośliny, które rosną naturalnie przy zbiornikach wodnych. Odmiany te doskonale sprawdzą się także w Twoim ogrodzie. Przy oczkach wodnych zazwyczaj rosną:

  • moczarka kanadyjska,
  • wywłócznik wodny,
  • rdest ziemnowodny,
  • rdestnica kędzierzawa,
  • przęstka pospolita.

Kwiaty warto posadzić także w koszach na rośliny. Dzięki temu będzie można je schować na zimę w ciepłe miejsce, a sąsiedztwo oczka wodnego i gleby zastosowane wokół niego nie będą miały znaczącego wpływu na ich wzrost.

Poza roślinami warto pomyśleć także o kamieniach ozdobnych. Zarówno jeden, jak i drugi element sprawi, że zbiornik będzie wyglądał naturalnie.

Wykonanie oczka wodnego – o tym warto pamiętać

Najważniejszą kwestią podczas zakładania oczka wodnego jest wybór jego kształtu i głębokości. Jeśli zdecydujesz się już jak całość, ma wyglądać, możesz przystąpić do wyboru materiałów. Oczka wodne wykłada się zazwyczaj betonem lub folią. Produkty wysokiej jakości, które służą przez lata, oferuje Centrum Ogrodnicze Zielony Klomb. Wykop pod folię należy wcześniej dobrze przygotować. Dno najlepiej jest utwardzić, ubijając glebę. Uszczelnienia można wykonać zarówno z piasku, jak i włókniny. Dzięki nim woda z oczka nie będzie przeciekała i wsiąkała w grunt.

Przy rozkładaniu folii należy pamiętać, aby dobrze ją naciągnąć i wyprostować. Wszelkie zagniecenia ulegają łatwo zniszczeniom, a to prowadzi do powstawania przecieków. W takiej sytuacji oczko wodne szybko wyschnie, a ziemia wokół rozmoknie. Na dnie wykopu wyłożonego folią należy umieścić pompę wodną. Przewód można zamaskować kamieniami lub żwirem.

Nieco bardziej czasochłonne jest wykonanie oczka wodnego z betonu. Materiał trzeba dobrze wymieszać, wylać na dno wykopu i odczekać do całkowitego wyschnięcia. Jest to jednak trwalsza instalacja, która skutecznie chroni przed wsiąkaniem wody w grunt.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy