Jak prawidłowo korzystać z gąbki florystycznej?
Wykonywanie kompozycji kwiatowych wymaga rozbudowanej wiedzy na temat tego, jak najkorzystniej zestawiać ze sobą poszczególne gatunki roślin, a także dobierać je pod względem kolorów i kształtów. Efektowne bukiety, wiązanki, stroiki czy wieńce nie powstaną jednak, jeżeli nie skorzysta się z odpowiednich akcesoriów. Wśród tych, które przydadzą się zarówno w przypadku ciętych roślin żywych, jak i kwiatów sztucznych znajduje się gąbka florystyczna.
Czym jest gąbka florystyczna?
Przygotowanie bukietu lub wiązanki wymaga stworzenia swego rodzaju szkieletu, na którym będzie można umieścić rośliny i we właściwy sposób je unieruchomić. W tym celu można korzystać z rozmaitych materiałów. Swoich zwolenników mają zarówno druciane heksagonalne siatki, jak i stosowane w japońskiej ikebanie tzw. kenzany, czyli rodzaj podstawek z metalowymi kolcami pozwalający na unieruchomienie łodyg. Największym uznaniem cieszą się jednak klasyczne gąbki florystyczne, w które wbija się łodygi podczas pracy nad kompozycją. Popularność gąbek wynika z ich stosunkowo niskiej ceny oraz tego, że łatwo dopasować je do kształtu używanego naczynia, właściwie przycinając ostrym nożykiem. W sprzedaży dostępne są też gąbki o rozmaitych kształtach – sześcienne, kuliste, walcowate, a także osadzone na elementach z tworzywa sztucznego, a zatem wszelkiego rodzaju przyssawkach, cylindrach bądź przeznaczonych do wiązanek ślubnych „mikrofonach”. Warto jednak mieć na uwadze, że gąbki występują w dwóch odmianach – mokrej i suchej.
Gąbki mokre i suche – czym się różnią?
Gąbki mokre są wykonywane z materiału cechującego się wysoką nasiąkliwością – zwykle jest to spieniona żywica fenolowo-formaldehydowa, która jest dodatkowo wzbogacona środkiem podnoszącym jej własności higroskopijne. Dzięki temu gąbkę można łatwo nasączyć wodą wraz z odżywką, przez co osadzone w niej cięte żywe rośliny dłużej zachowają swój atrakcyjny wygląd. Należy pamiętać, że raz namoczona gąbka nie będzie się już nadawała do ponownego użytku. Zupełnie inne właściwości mają suche gąbki florystyczne. Wykonuje się je z pianki poliuretanowej i wykorzystuje do kompozycji z kwiatów suszonych albo sztucznych. Gąbki mokre mają kolor zielony, a gąbki suche są na ogół brązowe albo szare, co powoduje, że trudno je ze sobą pomylić. Hurtownia Sztucznych Kwiatów – Kwiaty TO TU zapewnia bogaty wybór akcesoriów florystycznych, w tym gąbek suchych i mokrych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana