Materiał Partnera

Jak należycie zaimpregnować meble tarasowe?

Jak należycie zaimpregnować meble tarasowe?

Impregnacja to proces polegający na nasycaniu różnych materiałów specjalnym preparatem. Służy to ich wzmacnianiu i zabezpieczaniu przed szkodliwymi czynnikami takimi jak: woda, promieniowanie UV, skrajne temperatury, wilgoć czy grzyby. Najczęściej impregnację stosuje się w przypadku mebli ogrodowych czy tarasowych, a to z tego powodu, że znajdują się na dworze, gdzie łatwiej niszczeją. Pozostaje pytanie: jak właściwie impregnować meble?

Dlaczego impregnacja jest ważna?

O drewniane meble trzeba dbać przez cały rok. Sama impregnacja drewna powinna odbywać się raz na 2-3 lata, aby meble mogły zachwycać wyglądem tak, jakby wciąż były nowe. Trzeba pamiętać o tym, że drewno jest efektownym pod względem estetyki materiałem, ale niestety wymagającym odpowiednich zabiegów. Impregnowanie chroni surowiec od wewnątrz, ponieważ używane preparaty wnikają w strukturę materiału i ją wzmacniają. Zabieg ten zmniejsza również chłonność drewna, a także przygotowuje je do dalszych zabiegów konserwacyjnych.

Środki stosowane do impregnacji

Najczęściej stosowanym środkiem do impregnacji drewnianych mebli jest impregnat. Stosuje się go jednak tylko na drewnie surowym. Po pokryciu go preparatem należy nanieść na niego lakierobejcę lub lakier. Lakierobejce tworzą na powierzchni mocno błyszczącą powłokę. Zabezpieczają drewno przede wszystkim przed promieniami słonecznymi i wilgocią. Lakiery zaś są głównie używane po to, aby chronić materiał przed wilgocią (chyba, że mają specjalne filtry zabezpieczające go przed promieniami UV). Lakier nie chroni niestety drewna przed czynnikami biologicznymi, dlatego najczęściej nakłada się go po impregnacie. Oleje przede wszystkim odświeżają wygląd mebli i zabezpieczają je przed słońcem. – Należy pamiętać o tym, że nie tylko sama impregnacja jest kluczem do tego, aby drewno zachowało swoją trwałość. Warto stosować również odpowiednie środki czyszczące i pielęgnujące – tłumaczy przedstawiciel firmy Petrus Serwis.

Jak impregnować drewno?

Impregnację drewnianych mebli należy przeprowadzać w suchych i dobrze wentylowanych miejscach. Nie mogą być narażone na promienie słoneczne oraz deszcz, dlatego warto umieścić je pod zadaszeniem. Najlepiej zabezpieczyć inne meble przed nakładanymi preparatami, a także zadbać o ubiór ochronny. Impregnat należy nakładać bezszwowym wałkiem malarskim, który pozwoli na równomierne rozłożenie substancji. Niewielkie powierzchnie można zaś nakładać wałkiem malarskim. Trzeba starać się o to, aby warstwa impregnatu była jak najcieńsza, ponieważ gruba warstwa może pękać. Jeśli nakłada się olej lub lakierobejcę należy zrobić to z pomocą szmatki, gąbki lub tamponu malarskiego. Preparat wciera się wtedy wzdłuż usłojenia. W przypadku oleju stosować olej do momentu, w którym wchłania się w drewno. Resztę przetrzeć szmatką.

Impregnowanie nie jest trudną sztuką. Wystarczy posiadać odrobinę wiedzy, odpowiedni sprzęt i chęci. Należy również pamiętać o właściwym stosowaniu preparatów, a także o tym, że o meble ogrodowe i tarasowe trzeba również dbać poprzez czyszczenie ich i zabezpieczanie przed warunkami pogodowymi.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy