Materiał Partnera

Jak mądrze rozporządzać deszczówką?

Jak mądrze rozporządzać deszczówką?

Aż 50% wody, której zużywa się w gospodarstwie domowym przy wdrożeniu inteligentnych rozwiązań może pochodzić ze odnawialnego źródła. Zbiorniki na deszczówkę dają możliwość wyczyszczenia ubikacji, zrobienia prania, umycia samochodu czy podlania roślin i ogródka bez konieczności naciśnięcia spłuczki, odkręcenia kranu bądź szlaufu ogrodowego. W ten sposób nie tylko dbamy o środowisko, ale także uzyskujemy wysokie oszczędności.

Najnowsze dane pokazują, że Polska jest zagrożona deficytem wody – nasze zasoby są jednymi z najmniejszych w całej Europie. Już teraz niektóre rejony kraju dotyka kryzys, podczas którego okresowo wysychają studnie (również, a może zwłaszcza w miastach). Postępująca zmiana klimatu powoli wydłuża okres wegetacyjny oraz zwiększa parowanie, stąd zapotrzebowanie na nawadnianie staje się coraz intensywniejsze. Duży problem stanowi też zraszanie ogródków działkowych, który w prosty sposób mogą rozwiązać zbiorniki na deszczówkę. Wybór takiej instalacji z pewnością przyniesie zarówno korzyści ekologiczne, jak i ekonomiczne.

O czym warto pamiętać, zastanawiając się nad instalacją zbiorników na deszczówkę? 

Niemal połowę wody w każdym gospodarstwie domowym przeznacza się do czynności innych niż jej konsumpcja, co umożliwia zastosowanie odnawialnego źródła energii do ich wykonania. Zbiorniki na deszczówkę to wygodne, łatwe rozwiązanie, które godzi konieczność uzyskania oszczędności z troską o środowisko. Rozmiar „beczki” dobiera się zgodnie z indywidualnymi potrzebami rodziny: można zdecydować się na większe lub mniejsze kontenery, a także je ze sobą łączyć, tworząc kompleksową instalację. Do standardowego domu poleca się zazwyczaj modele o pojemności sięgającej 100-200 litrów.

Instalacja zbiorników na deszczówkę może mieć miejsce w ogrodzie, na działce i w najbliższej okolicy budynku. Dobrą praktyką jest umieszczenie beczki obok rynien, które odprowadzają wodę – dzięki temu opady będą bezpośrednio odprowadzane do pożądanego miejsca. Taki zabieg zwiększy pozyskiwane zasoby, co przełoży się na wzrost oszczędności. Przy wyborze konkretnego modelu warto także zwrócić uwagę na jakość zastosowanych materiałów. Pojemniki (takie, jak np. Aquacan z oferty firmy ogrodniczej SklepKwiecisty.pl) powinny być odporne na działanie różnorodnych warunków atmosferycznych.

Jak połączyć rynnę ze zbiornikiem na deszczówkę? 

Montaż „beczek” może przebiegać nieco inaczej w zależności od specyfikacji konkretnego produktu i jego modelu. Przyjmuje się, że połączenie zbiornika na deszczówkę i rynny polega na instalacji rurki, która odprowadza wodę bezpośrednio do pojemnika. Taki element można umieścić przez zrobienie otworu bądź odpowiednie włożenie go do środka systemu.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy