Materiał Partnera

Jak dobrać oświetlenie do ogrodu?

Jak dobrać oświetlenie do ogrodu?

Planując ogród, jedną z bardziej istotnych decyzji jest wybór oświetlenia zewnętrznego. To od tego czynnika będzie zależeć nie tylko komfort korzystania z własnego terenu zielonego, ale także jego wygląd – zarówno w wydaniu dziennym, jak i po zmroku. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, ale na co konkretnie się zdecydować? I co brać pod uwagę przy aranżowaniu oświetlenia ogrodowego?

Jak zaplanować elektrykę ogrodową?

Pierwsza rzecz, którą warto uwzględnić, to elektryka. To, jak będą rozłożone przewody i jaka moc będzie przewidziana, warunkuje możliwość zakupu konkretnego rodzaju oświetlenia.

Pamiętaj o tym, że układanie przewodów wiąże się z rozkopami, a to niestety uwzględnia uszkodzenie trawnika i rabatek. Etap wykończeniowy i estetykę ogrodu pozostaw zatem na czas, gdy już zadbasz o elektrykę.

Najczęściej jest tak, że instalacja elektryczna przeznaczona pod podłączenie oświetlenia zewnętrznego jest przedłużeniem tej instalacji, która już jest w budynku. Wykonuje się wówczas podłączenie do odrębnego odwodu, który będzie zabezpieczony dwoma różnymi wyłącznikami.

Uwzględniaj zdanie profesjonalistów

Warto skorzystać z pomocy fachowca, który będzie w stanie określić, o co zadbać jeszcze przed ostatecznym zagospodarowaniem terenu i wykona kompleksowe podłączenie, bazując na normach odnośnie do mocy, grubości przewodów itd.

Dobry specjalista może również służyć wsparciem merytorycznym na etapie wybierania konkretnych produktów. Natomiast jeśli zależy Ci na spójnym i profesjonalnym efekcie w ogrodzie, zdecyduj się na usługi projektanta ogrodów.

Rodzaje lamp do ogrodu – na jakie się zdecydować?

Sklepy stacjonarne i online oferują wiele możliwości wyboru w zakresie oświetlenia ogrodowego. Zasadniczo, można podzielić produkty na kilka głównych grup – w zależności od ich konstrukcji, typu emitowanego światła i miejsca montażu.

Gdy twoim zamiarem jest precyzyjne ukierunkowanie światła na wybrany przez siebie punkt (np. aby oświetlić ulubioną grządkę, wyeksponować stare drzewo lub rozjaśnić podjazd), wybierz reflektory kierunkowe. Są one przeznaczone głównie do ustawiania na trawie, natomiast można je również przymocować do fundamentu lub przykręcić do ściany. Jeśli chodzi o ostatni typ, jest to doskonały sposób na podkreślenie elewacji.

Dobrze spisują się także kinkiety, które przymocowuje się do ściany budynku. Dobrej jakości kinkiety i nie tylko znajdziesz w sklepie z lampami RADEX. Są bardzo efektowne i stanowią doskonałe dopełnienie przestrzeni przy altanie ogrodowej lub na tarasie.

Jedną z najpopularniejszych grup produktów są lampy stojące, zwane słupkami – nic dziwnego, że klienci wybierają je bardzo chętnie, bo są widoczne i mogą być traktowane jako oddzielny element dekoracyjny każdej przestrzeni zewnętrznej. Znakomicie prezentują się z dobrze przystrzyżonymi żywopłotami i barwnie urozmaicają wytyczone przez bruk ścieżki. Można je zamontować do twardej powierzchni.

Kolejną propozycją są lampy najazdowe lub dogruntowe, przeznaczone do zamontowania w ścieżkach lub podjazdach. To, co je wyróżnia, to ogromna wytrzymałość. Nawet przy najechaniu na nie kołami samochodu, nie ma ryzyka uszkodzenia. Tego typu oświetlenie najczęściej występuje w wersji wodoodpornej, zatem jest to świetny sposób na zaakcentowanie oczka wodnego.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy