Materiał Partnera

Instalacja markiz tarasowych. Co warto wiedzieć?

Instalacja markiz tarasowych. Co warto wiedzieć?

Decydujesz się na instalację markiz tarasowych? Świetnie! Markizy tarasowe stanowią bardzo dobre rozwiązanie. Są one bowiem zarówno praktyczne, jak i estetyczne. W naszym artykule podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przed zakupem markiz, jaki ich rodzaj wybrać oraz jak odpowiednio o nie dbać, aby służyły nam jak najdłużej. Zapraszamy do lektury!

Zadbaj o swój komfort i wygodę

Nasz dom powinien być miejscem, w którym czujemy się najlepiej. Musi on być zatem bezpieczny i wygodny. Do elementów jego wyposażenia, które bezpośrednio wpływają na ochronę i komfort jego użytkowników należą m.in. osłony okienne oraz markizy tarasowe. Aby zaś właściwie spełniały swoją rolę, należy je odpowiednio dobrać. Na co warto zwrócić uwagę przed ich zakupem? Przed instalacją markiz zdecydowanie warto rozważyć, jaki ich mechanizm zwijania i rozwijania będzie dla nas najlepszym wyborem. Spośród dostępnych mechanizmów możemy wybrać tradycyjny ręczny, w którym regulujemy markizą przy pomocy korby lub nowoczesny, zautomatyzowany mechanizm, dzięki któremu możemy rozwinąć i zwinąć naszą markizę za pomocą jednego guzika, znajdującym się na specjalnym pilocie. My zdecydowanie polecamy markizy sterowane przez system automatyki Somfy. Dlaczego?

Zalety markiz tarasowych sterowanych automatycznie

System automatyki Somfy umożliwia bowiem sterowanie zarówno przy pomocy pilota, jak również smartfona czy tabletu. Ponadto w takim systemie istnieje również możliwość montażu zabezpieczeń takich jak np. czujnik wiatrowy, dzięki któremu markiza zwija się automatycznie, kiedy siła wiatru jest zbyt duża oraz czujnik słoneczny, który z kolei sprawia, że markiza się rozwija, aby pomóc zachować chłód, podczas gdy promienie słoneczne są zbyt mocne – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy DARIO, która specjalizuje się m.in. w produkcji markiz tarasowych.
Wybór markiz sterowanych przez system automatyki – oprócz tego, że stanowi bardzo praktyczne rozwiązanie – wiąże się także z ogromnym komfortem oraz wygodą ich użytkowania. Niektóre markizy są bowiem naprawdę ciężkie. W związku z tym ich ręczne otwieranie i zamykanie mogą być niekiedy bardzo uciążliwe i czasochłonne. Wreszcie wybierając napęd uzyskujemy także możliwość skonfigurowania systemu w taki sposób, że jednym poleceniem będziemy w stanie obsłużyć wszystkie przesłony zainstalowane w naszym domu, nie tylko markizy.

Właściwa konserwacja markiz tarasowych

Co prawda konstrukcja markizy składa się w dużym procencie z aluminium oraz odpornej na korozję stali ocynkowanej, jednak nie oznacza to, że nie wymaga ona konserwacji. Na czym więc ona powinna polegać? Aby odpowiednio zabezpieczyć markizę na czas zimy, wystarczy pamiętać o kilku ważnych czynnościach:
  • Po zakończeniu sezonu letniego należy przetrzeć mokrą szmatką wszystkie elementy konstrukcyjne markizy, aby wyczyścić je z nagromadzonych zanieczyszczeń,
  • Na ruchome elementy konstrukcji warto zaś nanieść warstwę silikonu – dostępnego w formie spray’u, który jest bardzo wygodny i łatwy w użyciu,
  • Zwróć też uwagę, czy tkanina markizy jest sucha i czysta – wilgoć oraz zabrudzenia mogą bowiem stworzyć środowisko, sprzyjające rozwoju mikroorganizmów. Ponadto nie usunięte z markizy liście czy owady, mogą również przyczynić się do powstania trudnych do usunięcia plam.
A co zrobić w sytuacji, w której zauważymy na tkaninie markizy zabrudzenia i plamy? W przypadku lekkich zabrudzeń wystarczy ściereczka lub gąbka, nasączona roztworem, sporządzonym z ciepłej wody oraz płynu do prania delikatnych tkanin. Po usunięciu zanieczyszczeń zaś należy markizę dokładnie spłukać wodą i osuszyć. Jeśli będziemy postępowali zgodnie z powyższymi wskazówkami, markizy tarasowe posłużą nam przez długie lata.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy