Materiał Partnera

Fakty i mity o przydomowych oczyszczalniach ścieków

Fakty i mity o przydomowych oczyszczalniach ścieków

Zastanawiasz się nad możliwością budowy przydomowej oczyszczalni ścieków, ale nie jesteś pewien, jak się za to zabrać i czy taka inwestycja w ogóle jest opłacalna? Chcesz zweryfikować poprawność informacji, które zdobyłeś dotychczas na temat takich instalacji? Przyglądamy się najczęściej powtarzanym mitom na temat przydomowych oczyszczalni i przedstawiamy fakty.

Mit: z przydomowej oczyszczalni ścieków uwalniają się nieprzyjemne zapachy

Fakt: biologiczne oczyszczalnie ścieków nie emitują zapachu

Korzystanie z tradycyjnego zbiornika bezodpływowego na ścieki, czyli z tzw. szamba, rzeczywiście wiąże się z ryzykiem unoszenia się nieprzyjemnego zapachu na działce. Nowoczesne, biologiczne oczyszczalnie, np. Kingspan, pod warunkiem prawidłowo wykonanego montażu i eksploatacji zgodnej z zaleceniami producenta nie wydzielają zapachów. Poprawna eksploatacja nie jest trudnym zadaniem, a odwiedziny wozu asenizacyjnego na działce są znacznie rzadsze, niż przy użytkowaniu szamba.

Mit: użytkowanie oczyszczalni jest kosztowne i czasochłonne

Fakt: oczyszczalnia wymaga minimum obsługi

Jak wspomnieliśmy już przy okazji obalania poprzedniego mitu, obsługa biologicznej oczyszczalni ścieków jest łatwa. To prawda, że ze zbiornika trzeba raz na jakiś czas usuwać osad, odbywa się to jednak bardzo rzadko, raz na kilka miesięcy. Cotygodniowa obsługa instalacji polega na wrzuceniu do muszli sedesowej specjalnego preparatu bakteryjnego, który tą drogą dostaje się do zbiornika. Rzadsze zamawianie usług asenizacyjnych w połączeniu z niewielką ceną preparatów bakteryjnych sprawia, że inwestycja w oczyszczalnię zamiast szamba zwraca się w ciągu ok. 2 lat.

Mit: budowa oczyszczalni wymaga dopełnienia wielu formalności

Fakt: przydomową oczyszczalnię ścieków wybudujesz bez pozwolenia na budowę

Aby wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków o przepustowości do 7,5m3 na dzień, nie musisz ubiegać się o pozwolenie na budowę – wystarczające będzie zgłoszenie. Oznacza to, że oczyszczalnia o wydajności wystarczającej do obsługi domu rodzinnego może powstać na twojej działce bez zbędnych formalności.

Budowę oczyszczalni na działce można rozpocząć, jeśli w ciągu 21 dni od momentu zgłoszenia starostwo nie zgłosi sprzeciwu – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy MiM Mariusz Mańkowski. Urząd może wstrzymać inwestycję w sytuacji, gdy na danym terenie obowiązuje zakaz podobnych przedsięwzięć uwzględniony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub jeśli w niedługim czasie planowane jest doprowadzenie komunalnej sieci kanalizacyjnej.

Podsumowując, budowa przydomowej oczyszczalni ścieków to najlepsze, bo nie tylko ekologiczne, ale też wygodne i ekonomiczne rozwiązanie dla właścicieli domów posadowionych na działkach, które nie mają możliwości podłączenia się do ogólnej sieci kanalizacyjnej.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy