Materiał Partnera

Doświetlanie roślin - jakie oświetlenie wybrać?

Doświetlanie roślin - jakie oświetlenie wybrać?

Rośliny, aby intensywnie wzrastać, potrzebują naturalnego światła - i to na każdym etapie wzrostu, od kiełkowania do kwitnienia. Jednak ze względu na różne warunki atmosferyczne okazuje się, że często jest ono niewystarczające, aby zapewnić im prawidłowy rozwój. Dlatego niezależnie, czy zajmujemy się uprawą w warunkach domowych, czy też na szerszą skalę, warto skorzystać ze wsparcia, jakim jest profesjonalne doświetlanie roślin. Jakie wybrać?

Regularne doświetlanie roślin jest niezmiernie kluczowe. Wspiera ono produkcję witamin, reguluje poziom azotanów, a także wspomaga natężenie wymiany gazowej. Sprzyja szybszemu i bardziej efektywnemu wzrostowi roślin, mając korzystny wpływ na procesy kwitnienia. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów lamp, mających za zadanie doświetlenie roślin. Jakie zatem oświetlenie wybrać?

Lampy HPS

Lampy te dostarczają roślinom energii niezbędnej do przeprowadzenia fotosyntezy, a ich światło najbardziej przypomina światło słoneczne, świecąc spektrum od 280nm do 1000nm. Inną zaletą tego rodzaju lamp jest wytwarzanie przez nie dużej ilości ciepła, przy czym należy pamiętać o odpowiedniej wentylacji pomieszczeń, w których znajdują się rośliny.

Lampy CFL

Największymi zaletami lamp CFL, zwanych inaczej fluorescencyjnymi lampami kompaktowymi, jest ich niska cena oraz łatwość montażu. To sprawia, że najczęściej stosowane są w domowej uprawie roślin. Użytkownicy chwalą sobie również niski pobór energii elektrycznej, który korzystnie wpływa na redukcję kosztów.

Lampy i panele LED

Liderem w dziedzinie oświetlenia roślin pozostają jednak lampy oraz panele LED, dostępne bezpośrednio u producenta oświetlenia typu LED, przedsiębiorstwa Lediko. Nadają się one przede wszystkim do upraw szklarniowych. Dzięki znacznemu obniżeniu zużycia energii, zwiększają opłacalność upraw. Instalacja nie wymaga częstego serwisowania czy konserwacji ze względu na efektywną długość życia światła. Natomiast dodatkowe belki oświetleniowe pozwalają kontrolować proces kwitnienia roślin. Przemyślana konstrukcja opraw pozwala regulować natężenie, barwę oraz inne parametry światła, co zapewnia optymalne warunki rozwoju roślin w różnych fazach ich wzrostu. Lampy LED stanowią najlepszy system doświetlenia roślin, także ze względu na swoją dywersyfikację. Możemy zatem zdecydować się na lampy wspomagające wzrost roślin, które wytwarzają światło sprzyjające produkcji witam oraz soków odżywczych. Innym typem są lampy na kwitnienie o czerwonej barwie światła oraz lampy uniwersalne. Pamiętajmy, aby zadbać o odpowiednie natężenie światła; jego niezbędna ilość to około 300 PPFD.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy