Materiał Partnera

Doniczka jako doskonała oprawa kwiatów

Doniczka jako doskonała oprawa kwiatów

Kwiaty są ozdobą każdego ogrodu.Osoby, które nie mają pięknego trawnika, również mogą cieszyć się otoczeniem roślin. Kwiaty można zasadzić w donicach, które same w sobie są niezwykłą dekoracją! Ich oryginalne kolory, faktury i kształty rewelacyjnie podkreślają urodę rosnących w nich roślin. W jaki sposób wybrać odpowiednią donicę? Zaraz się tego dowiemy!

Donice kwadratowe, prostokątne i okrągłe, czyli kształt donic

Pierwszą cechą wyróżniającą doniczki jest ich kształt. Jakie donice wybrać? Prostokątne, kwadratowe, a może okrągłe? Forma donicy może mieć duże znaczenie dla rosnących w niej kwiatów! Kaktusy lubią donice okrągłe, pelargoniom będzie dobrze w kwadratowych. Ważniejszy może być rozmiar donic. Doniczka będzie doskonałą oprawą kwiatów pod warunkiem, że jest odpowiednia dla ich systemu korzeniowego. Zwykle wybieramy większą donicę, ale nie zawsze. Np. storczyki niemal nie potrzebują ziemi, a korzenie chronią kwiat przed przewróceniem. Co za tym idzie, donica musi idealnie do nich przylegać, szczelnie wypełniać przestrzeń pojemnika. W przeciwnym razie storczyk nie będzie w stanie utrzymać się pionowo. W sklepach ogrodniczych znajdziemy donice dla w kwiatów w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach, które pozwolą wyjątkowo zaprezentować się posiadanym przez nas roślinom.

Materiał, z jakiego jest wykonana donica

Na oprawę kwiatów bez wątpienia wpływa również materiał, z jakiego wykonana jest donica. Wybrać doniczkę ceramiczną, plastikową, a może rattanową? Która z nich będzie najbardziej odpowiednia? Doniczka z tworzywa sztucznego występuje w praktycznie każdym kolorze i kształcie. Jest niedroga i odporna na wilgoć, ale z drugiej strona – łatwa do uszkodzenia. Co więcej, może kruszeć na słońcu, dlatego nie nadaje się na taras ani do ogrodu. Doniczki ceramiczne są bardzo stabilne, chronią system korzeniowy rośliny przed mrozem, nadmiernym rozgrzaniem i przemarznięciem. Idealnie sprawdzą się na zewnątrz domu. Trzeba uważać, aby ich nie stłuc. Sporo ważą, dlatego lepiej ich nie podwieszać.
Znacznie lżejszymi donicami są donice rattanowe. Stanowią piękne tło dla zieleni roślin, a ich pleciony design doskonale prezentuje się w każdym wnętrzu. Do tego rattan jest lekki, ale solidny. Charakterystyczna plecionka pozwala kwiatom oddychać, doniczki rattanowe zapobiegają też gromadzeniu się wilgoci – mówi nasz rozmówca z hurtowni online Sklep Kwiecisty.
Pamiętajmy, aby wybierać najwyższą jakość materiału – wtedy donice będą nam służyć przez wiele lat.

Donice podwieszane, podświetlane i antysmogowe

W hurtowniach doniczek znajdziemy szeroki wybór donic i skrzynek, w tym donice podwieszane, podświetlane i antysmogowe. Te pierwsze zapewniają miejsce do uprawy roślin na barierkach. Donice podświetlane będą nie tylko piękną oprawą kwiatów, ale też ciekawym sposobem na oświetlenie tarasu. Z kolei donice antysmogowe służą poprawieniu jakości powietrza w każdym pomieszczeniu. Nowoczesne doniczki Airy są mieszanką substratu, węgla aktywnego i wody – działają jak filtr oczyszczający, który zasysa powietrze wraz z zanieczyszczeniami. Mikroorganizmy znajdujące się na systemie korzeniowym przechwytują zanieczyszczenia, aby następnie rozłożyć je na podstawowe składniki odżywcze. Taka donica będzie nie tylko pięknym, ale i funkcjonalnym miejscem do życia dla naszych kwiatów!

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy