Materiał Partnera

Donice ogrodowe - stalowe, betonowe czy poliestrowe? Wady i zalety.

Donice ogrodowe - stalowe, betonowe czy poliestrowe? Wady i zalety.

Dzięki donicom ogrodowym stworzymy wyjątkowe aranżacje zarówno wokół domu, jak i innych budynków. Urozmaicą wystrój ogrodu, ożywią go oraz nadadzą mu indywidualnego charakteru. Dzięki różnym wzorom oraz kolorom, doskonale wtopią się w krajobraz lub będą z nim kontrastowały. Wybierając donice ogrodowe powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę wielkość donicy, materiał, użyty do jej produkcji, kształt oraz styl.

Donice ogrodowe to produkty, które mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Najpopularniejsze z nich to stal, beton oraz poliester. Sprawdźmy ich wady oraz zalety.

Donice ogrodowe poliestrowe z włókna szklanego

Donice ogrodowe poliestrowe dostępne są w wielu kolorach, kształtach oraz rozmiarach. Do ich zalet niewątpliwe należy nieograniczony wybór kolorów i wymiarów oraz waga – donice te należą do najlżejszych na rynku. Innym plusem będzie ich elegancki wygląd, wodoodporność, łatwość utrzymania ich w czystości oraz lekka waga. Niestety, tego typu doniczki ogrodowe posiadają także swoje wady. Do największych z nich należy podatność na mechaniczne uszkodzenia, prawdopodobieństwo ich odkształcania się oraz odbarwiania na słońcu w przypadku donic z połyskiem.

Donice ogrodowe betonowe

Donice ogrodowe betonowe to rozwiązanie nadające się przede wszystkim do nowoczesnych aranżacji ogrodowych. Są  trwałe, wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki atmosferyczne. Malowane i formowane w różny sposób, niewątpliwe będą cieszyć oko. Donice betonowe dostępne w sklepie New Garden Style, produkowane są z efektownego betonu architektonicznego. Formy donic przygotowuje się ręcznie, a wżery w każdym procesie produkcyjnym rozłożone są w innym sposób, dzięki czemu każdy produkt jest oryginalny i unikatowy. Nie pozbawione są jednak także wad. Należy do nich duża waga, szczególnie przy dużych gabarytach oraz konieczność czyszczenia ich myjkami ogrodowymi.

Donice ogrodowe stalowe

Donice ogrodowe stalowe to grupa produktów, którą można podzielić na dwa rodzaje :
  • donice ogrodowe ze stali galwanizowanej
  • donice ogrodowe ze stali kortenowej.
Produkty ze stali galwanizowanej to wyroby z materiału, poddawanego procesowi cynkowania ogniowego. Zanurza się je w kąpieli płynnego cynku o temperaturze około 460 stopni Celsjusza, dzięki czemu pokrywają się patyną. Dzięki temu procesowi są idealnie zabezpieczone przed korozją i mogą nam służyć przez wiele lat. Dodatkowo mogą zostać ,,postarzone” na życzenie klienta i w ten sposób zyskać niepowtarzalny, reprezentacyjny charakter. Donice ogrodowe ze stali kortenowej z kolei to nowoczesne, awangardowe donice. Wykonane są z  bardzo trwałego rodzaj stali o brązowo-pomarańczowym kolorze, która naturalnie pokrywa się warstwą ochronną rdzy podczas ekspozycji na działanie czynników zewnętrznych. Rdza stanowić będzie ochronę przed dalszą korozją. Proces rdzewienia trwa około 4-5 miesięcy po wystawieniu donicy do ogrodu, ale można zakupić również donice ze stali kortenowej już wytrawione na rdzawy kolor.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy