Materiał Partnera

Dobór rodzaju ciągnika do wielkości gospodarstwa

Dobór rodzaju ciągnika do wielkości gospodarstwa

Zakup ciągnika rolniczego do gospodarstwa to poważna inwestycja, która musi być opłacalna. Dlatego przy wyborze maszyny nie należy kierować się wyłącznie rekomendacjami producentów i dystrybutorów. Ciągnik, jako podstawowa i najmocniej eksploatowana maszyna rolnicza, powinien być idealnie dostosowany do potrzeb gospodarstwa. W przypadku produkcji roślinnej najważniejszym kryterium wyboru zwykle jest areał uprawowy.

Najważniejsza jest moc ciągnika

Moc ciągnika rolniczego przekłada się na jego siłę uciągu i w związku z tym na wydajność pracy na polu. Im większy areał uprawowy, tym większej mocy będziemy potrzebować. W małych gospodarstwach, których powierzchnia uprawowa nie przekracza 10 ha, może sprawdzić się już nawet ciągnik o mocy ok. 61 KM. Jeśli jednak jednostka ma być wykorzystywana również do obsługi inwentarza, pole jest podzielone na parcele położone w znacznych odległościach od siebie lub przeważają na nim ciężkie gleby, przyda się więcej mocy.

W nowoczesnych gospodarstwach o dużym areale (powyżej 30 ha) najbardziej pożądany będzie ciągnik dużej mocy. Takie maszyny gwarantują wysoką wydajność pracy, a więc możliwość bardzo szybkiego wykonania wszystkich zabiegów agrotechnicznych koniecznych do przeprowadzenia w danym czasie. Ciągniki od 260 do 600 KM umożliwiają nie tylko błyskawiczne oranie i bronowanie na ciężkich glebach, ale też prędkie przemieszczanie się po drogach między oddalonymi od siebie polami. Z oczywistych względów mocniejsze jednostki są też preferowanym wyborem w rejonach pagórkowatych; pokonywanie wzniesień podczas wykonywania zabiegów agrotechnicznych wymaga bardzo dużego uciągu.

Jaki napęd ciągnika na duże pole?

Moc ciągnika nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na jego wydajność. Bardzo ważną sprawą jest rodzaj napędu. Obecnie producenci rolni coraz chętniej odchodzą od tradycyjnych ciągników z napędem na jedną oś, na rzecz ciągników MFWD, a więc z dołączonym napędem przedniej osi. Możliwość dostosowywania napędu do bieżących warunków jest niesamowitym ułatwieniem dla operatorów na pagórkowatych terenach. W ofercie KAGRO – dealera kanadyjskich ciągników Versatile – dostępne są również jednostki ze stałym napędem na obie osie (4WD). Ponieważ są to ciągniki przegubowe (zwrotnicowy układ kierowniczy zastąpiono przegubowym), sterowanie nimi jest zaskakująco łatwe.

Zakup ciągnika rolniczego to inwestycja perspektywiczna. Ciągnik będzie służył przez co najmniej kilka lat, dlatego podczas wyboru trzeba brać pod uwagę ewentualne plany rozwoju gospodarstwa.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy