Materiał Partnera

Dlaczego warto wybudować ogród zimowy?

Dlaczego warto wybudować ogród zimowy?

Nim zdecydujemy, czy warto sprawić sobie ogród zimowy, zwany dawniej oranżerią, weźmy pod uwagę kilka czynników. Zastanówmy się, czy dysponujemy wystarczającą ilością miejsca, bo ogród zimowy powstanie kosztem metrażu ogrodu letniego. Przeliczmy, jakimi funduszami dysponujemy. A przede wszystkim, czy światło i zieleń zimą są nam potrzebne na tyle mocno, że chcemy podjąć wysiłek wybudowania ogrodu. I nie obawiajmy się, że trudno będzie go ogrzać.

Urok ogrodu zimowego

Urok oranżerii jest bezdyskusyjny. Przywodzi na myśl dawne, eleganckie wille, arystokratyczne zwyczaje, kolonialne fascynacje egzotyką roślin i mebli z drzew sprowadzanych niemal z końca świata. Oszklona przybudówka, wpuszczająca mnóstwo naturalnego światła, wypełniona dużymi, pięknymi roślinami, to cudowne miejsce na relaks, rozmowę, odpoczynek z książką i smaczną kawą. Zimą, w Polsce, rzadko mamy okazję nabierać energii w tak miłym otoczeniu. To także świetne miejsce na spotkanie towarzyskie czy zjedzenie posiłku w towarzystwie przyjaciół. Ale czy ogród zimowy nie jest zbyt drogi w utrzymaniu? – zastanawia się wiele osób.

Ciepło w ogrodzie zimowym

Po wybudowaniu oranżerii nie tylko nie muszą wzrosnąć nam rachunki za ogrzewanie, ale wręcz przeciwnie. Bilans cieplny całego domu może się poprawić – zapewnia specjalista z firmy Profiline z Szalejowa Górnego
Wszystko zależy od tego, w jaki sposób ogród zimowy zostanie zaprojektowany, gdzie postawiony i z jakich materiałów wykonany. Najkorzystniejsza jest południowa strona świata. Wówczas zimą oranżeria zatrzyma ogrzane powietrze i będzie je oddawać do pozostałych pomieszczeń. Ta lokalizacja jest też korzystna dla miłośników uprawy kwiatów, choć nie brakuje też amatorów urządzania zadaszonego tarasu od strony wschodniej czy zachodniej. Nasłonecznienie jest wtedy mniejsze, więc trzeba wybrać rośliny, które dobrze się czują  w takiej aurze (np. szeflery, różne odmiany figowców).

Większa powierzchnia domu

Dzięki oranżerii zyskujemy więcej przestrzeni w domu. To nie tylko miejsce pracy przy komputerze, jedzenia posiłków czy odbywania spotkań towarzyskich. Nie ma żadnych przeciwskazań, by w ogrodzie zimowym umieścić, prócz roślin, ratanowych krzeseł i stołu, także innych mebli. Ogród zimowy warto wybudować także po to, by ładnie wkomponowane w całość szafki pozwoliły znaleźć miejsce na rzeczy potrzebne w ogrodzie letnim, czy inne przedmioty, których rzadziej używamy w różnych pomieszczeniach. Pamiętajmy jedynie, że w ogrodzie letnim najlepiej sprawdzają się szafki zakryte.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy