Materiał Partnera

Dlaczego warto skorzystać z usług projektowania ogrodów?

Dlaczego warto skorzystać z usług projektowania ogrodów?

Projektowanie ogrodów uwzględnia optymalny dobór roślin oraz ich umiejscowienie na terenie całej działki. Profesjonalnie zaprojektowana przestrzeń wokół domu jest funkcjonalna oraz gustowna, a nasadzenia nie nastręczają problemów w pielęgnacji. Co więcej, architekt zleca wykonanie projektu fachowcom, którzy dysponują wiedzą i narzędziami, pozwalającymi na uzyskanie estetycznego efektu.


Zalety korzystania z usług projektowania ogrodów

Urządzanie ogrodu uwzględnia nie tylko odpowiednio przygotowany projekt, ale także konieczne prace ziemne. Firmy projektujące ogrody przygotowują stosowne mapki, na których wykonują plan poszczególnych elementów ogrodu. Na jego podstawie wykonywane są nasadzenia, nawodnienia i odwodnienia. Specjaliści z firmy budowlanej SAS BUD Radzyński podkreślają, że projektanci wykorzystują najaktualniejsze techniki architektoniczne, co przekłada się na efektywne zagospodarowanie przestrzeni wokół domu. Często w projekcie ogrodu przewidziane są dodatkowe oświetlenia i nawierzchnie, co wymaga zaangażowania specjalistów z różnych dziedzin.

Podczas doboru roślinności, należy wziąć pod uwagę ich usytuowanie względem działki, a także wymogi glebowe. Warto wiedzieć, które rośliny nadają się do cienia oraz jakie nasadzenia przyciągają owady. Istotny jest też aspekt tempa wzrostu, który wpływa na kompozycje w rabatach. Profesjonalny projektant potrafi przewidzieć, która roślina nie nada się do posadzenia w określonej glebie oraz które fragmenty działki potrzebują systemu odwadniającego. Dobrze urządzony ogród jest dopasowany do ukształtowania terenu i niweluje jego mankamenty. Projektowanie ogrodów uwzględnia także dopasowanie elementów małej architektury do budynku. Odpowiednio zaprojektowane ścieżki piesze zapobiegają niszczeniu trawy i nasadzeń oraz czynią przestrzeń bardziej funkcjonalną.


Projekt ogrodu a gospodarowanie wodą

Oprócz aspektów estetycznych profesjonalny projekt ogrodu reguluje także kwestie związane z nawodnieniem roślin oraz gospodarowaniem wodą opadową. Systemy drenaży zapobiegają zaleganiu wody oraz niwelują ryzyko gnicia korzeni wrażliwych roślin. Mała retencja zapewnia z kolei wodę do podlewania roślinności w okresach suszy. Kaskady, oczka wodne oraz systemy nawadniające to elementy ogrodu, których wykonanie lepiej zlecić profesjonaliście. Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń ułatwiających pielęgnacje terenów zielonych, takich jak automatyczne zraszacze, które mogą być zdalnie sterowane oraz programowane względem panującej pogody.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy