Materiał Partnera

Dlaczego nie należy samodzielnie usuwać gniazda os?

Dlaczego nie należy samodzielnie usuwać gniazda os?

Osy najczęściej pojawiają się w domach lub ogrodach. Owady te nie są mile widziane, głównie ze względu na obawę o użądlenie. Jest ono bolesne, ale w większości przypadków nieszkodliwe. Sytuacja wygląda inaczej u osób uczulonych na jad osy. Dlatego też, jeżeli zauważy się gniazdo tych owadów w pobliżu, warto je jak najszybciej usunąć, korzystając z pomocy fachowców.

Czym charakteryzują się osy?

Osy pozostawione same sobie nie są agresywne, dopiero gdy zostaną zaatakowane, staną się bardziej niebezpieczne. Jeśli jednak przeszkadzają i pojawia się strach przed ich ukąszeniem, warto usunąć gniazdo. Owady te charakteryzują się czarno-żółtymi paskami i są podobne do innych nieszkodliwych owadów, więc łatwo je pomylić.

Mają dwie pary skrzydeł i czarne czułki. Na końcu odwłoka znajduje się żądło, które nie ma kształtu haczyka jak u pszczół, więc osa może go używać wielokrotnie. Ciekawostką jest to, że tylko samice żądlą. Dla wielu ludzi ich jad jest niegroźny, jednak dla niektórych bliskie spotkanie z osą może zakończyć się nawet śmiercią w wyniku uczulenia.

Jak usunąć gniazdo os?

W przypadku konieczności usunięcia gniazda os trzeba podjąć środki ostrożności. Po pierwsze warto wynająć profesjonalną firmę, taką jak na przykład IPEST, która wie, jak bezpiecznie obchodzić się z osami. Jest to najlepszy sposób na pozbycie się problemu. Można też zadzwonić do straży pożarnej w celu uzyskania pomocy. W przypadku kiedy chce się pozbyć problemu samodzielnie, co jednak jest wysoce niewskazane, konieczne będzie zapewnienie sobie odpowiedniego ubioru.

Ubiór powinien być ciasno przylegający do ciała, konieczne jest także zakrycie twarzy. Warto nie nosić kolorowych ubrań, które dodatkowo rozdrażnią osy. W przypadku domowej metody do usunięcia gniazda można użyć wrzątku lub specjalnego środka owadobójczego. Jeśli znajduje się ono na dachu lub strychu budynku, można spróbować wpłynąć na owady za pomocą dymu.

Dlaczego nie należy samodzielnie usuwać gniazda os?

Wydawać się może, że usunięcie gniazda os nie jest specjalnie trudnym zadaniem. Jednak te agresywne owady będą starały się bronić swojego terytorium za wszelką cenę. Dlatego, konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności podczas prób pozbycia się gniazda.

Warto więc oddać to zadanie w ręce specjalistów. Specjalnie przygotowani pracownicy firmy usuną gniazdo w kilka chwil w sposób niezagrażający zdrowiu. Należy też mieć na uwadze, że sezon, w którym osy są się aktywne, trwa dosyć długo, więc niezalecane jest bierne czekanie, aż owady samoistnie znikną.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy