Materiał Partnera

Czym są tzw. ogrody zimowe?

Czym są tzw. ogrody zimowe?

Ogrody zimowe łączą komfort życia z bliskością natury. To funkcjonalne i atrakcyjne wizualnie elementy rozbudowy budynku wykonane głównie ze szkła. Zabudowa taka pomoże ci stworzyć więcej przestrzeni życiowej, poprawi dopływ światła i zapewni odpowiednie warunki do rozwoju nawet najbardziej wymagających roślin. Czym dokładnie są ogrody zimowe?

 

Czym dokładnie są ogrody zimowe?

Ogrody zimowe to części architektury domu lub samodzielne konstrukcje, których dach i ściany wykonane są ze szkła. Do ich budowy wykorzystywany jest szkielet z drewna, aluminium lub stali, wypełniony szklanymi płytami. Ogrody zimowe swoim wyglądem przypominają szklarnie. To skojarzenie jest trafne, ponieważ rośliny mogą w nich kwitnąć przez cały rok, również zimą. Konstrukcja taka stosowana jest nie tylko do uprawy roślin, ale również rekreacji i wypoczynku.

 

Jakie są rodzaje ogrodów zimowych?

Wyróżnia się dwa rodzaje ogrodów zimowych:

  • ciepłe,
  • zimne.

Zimna oranżeria nie jest ogrzewana, dlatego też jest to rozwiązanie tańsze w użytkowaniu niż ciepły ogród zimowy. Może służyć jako zimowisko dla roślin. Rozwiązanie to nie jest jednak tak stabilne i odporne na kondensację pary wodnej, a także pleśń. Jesienią, wiosną i latem ogród ten może być dodatkową przestrzenią mieszkalną, jednak zimą temperatura w nim osiąga zbyt niskie wartości.

 

Z kolei drugie rozwiązanie, czyli ciepły ogród czasami nazywany jest też oranżerią mieszkalną, ponieważ ma zamontowany system grzewczy. Dzięki temu temperatura w nim wynosi minimum 19 stopni Celsjusza. Z tego też powodu jest to droższe rozwiązanie. Ogród taki musi być lepiej izolowany, na przykład przez zastosowanie wyższej jakości szkła lub wielokrotne przeszklenie. Powinien też spełniać wyższe wymagania w zakresie oszczędności energii.

 

Jak zbudować ogród zimowy?

Aby zbudować ogród zimowy, warto najpierw zastanowić się, jak powinien wyglądać — czy powinien bezpośrednio przylegać do budynku, czy też stanowić osobną konstrukcję? Czy chcesz korzystać z niego przez cały rok, czy jedynie w ciepłych miesiącach?

 

Po odpowiedzi na te pytania warto udać się do specjalistów, którzy zajmują się projektowaniem i budową takich konstrukcji, takich jak np. Wesa Producent Okien. Specjaliści przygotują projekt, cennik i wykonają ogród. Zadbają również o to, aby konstrukcja spełniała wymogi budowlane. Zgodnie z przepisami ogród zimowy można postawić pozwolenia jeżeli jego powierzchnia wynosi maksimum 35 m2. Jeśli zaś planujesz wykonanie większej konstrukcji, będziesz musiał postarać się o pozwolenie na budowę.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy