Materiał Partnera

Czym przycinać żywopłoty? Przegląd narzędzi

Czym przycinać żywopłoty? Przegląd narzędzi

Chcesz żeby Twój żywopłot wyglądał pięknie mimo upływu lat? Aby nie rozkrzewił się za bardzo, musisz go regularnie przycinać. Wizja dokładnego i wielogodzinnego cięcia kolejnych pnączy może być przerażająca. Właśnie dlatego warto odpowiednio dobrać narzędzie pracy. Na rynku proponuje się dziś zarówno wyspecjalizowane modele ręczne, spalinowe oraz elektryczne.

Pielęgnacja żywopłotu - narzędzia ręczne

Ręczne narzędzia do przycinania żywopłotu są stosunkowo tanie i łatwo dostępne. Na ogół używa się ich w przydomowych ogródkach, bo nie nadają się do zastosowań na większą skalę. Jeśli jesteś zdecydowany na nożyce, powinieneś dobrać je do rodzaju żywopłotu. Masz do wyregulowania nieduży obszar? W takim razie możesz się zdecydować na nożyce mechaniczne.

Jeśli natomiast wiesz, że zapowiada się co najmniej kilkugodzinna praca, dobrym wyborem będą z kolei nożyce do żywopłotów w wersji dźwigniowej. Umożliwiają przycinanie gałęzi z trzykrotnie większą siłą, niż klasyczne modele. Przy zakupie upatrzonego narzędzia zwróć jednak uwagę na to czy jest zaopatrzone w tak zwane odbojniki. Zabezpieczenia tego rodzaju chronią dłonie przed urazami. Poza tym kieruj się gwarancją skuteczności i wytrzymałości sprzętu. Prace w ogrodzie są przecież dość wymagające.

Proponowany przez nas sprzęt jest niezwykle wytrzymały. Nawet przy nożycach do żywopłotów kładziemy nacisk na wysoką jakość materiałów wykonania. Dbamy o to, by były to materiały odporne na uszkodzenia mechaniczne i szkodliwe działanie wilgoci – mówi przedstawiciel firmy AVENA zajmującej się sprzedażą i serwisem narzędzi ogrodniczych.

Pielęgnacja żywopłotu – narzędzia elektryczne, spalinowe i akumulatorowe

Sekator elektryczny jest znacznie większym wydatkiem niż jego ręczny odpowiednik. Efekty pracy tego narzędzia zależą oczywiście od mocy silnika. Jeśli jesteś zainteresowany tak zaawansowanym technologicznie sprzętem, zwróć też uwagę na elektryczne nożyce. Choć są nieco trudniejsze w obsłudze, to jednak pozwalają uzyskać idealnie równą powierzchnię cięcia.

Dostępne są również akumulatorowe nożyce do żywopłotu. Taka forma zasilania nie wymaga stałego źródła prądu i okablowania, co zapewnia komfort np. podczas pracy na działce. Ponadto do wyboru są także nożyce na wysięgniku służące do pielęgnacji wysokich żywopłotów, dostępne w wersji akumulatorowej, elektrycznej oraz spalinowej.

Zależy Ci na jeszcze większej wydajności i skuteczności zakupionego urządzenia? W takim razie powinieneś zainwestować w sekator spalinowy albo nożyce spalinowe.

Trzeba przy tym pamiętać, że pielęgnacja żywopłotów polega na trymowaniu, niedopuszczaniu do niekontrolowanego rozrostu lub nadawaniu kształtów. Jeśli jednak konieczne jest drastyczne skrócenie żywopłotu lub gdy podcięcia wymagają twarde, grube gałęzie, to w takiej sytuacji zamiast nożyc należałoby użyć sekatora, pilarki czy piłki do drewna. Gruba gałąź, która dostanie się między rozpędzone noże, może bowiem spowodować uszkodzenie sprzęgła lub noży.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy