Materiał Partnera

Czym charakteryzuje się kwalifikowany materiał siewny?

Czym charakteryzuje się kwalifikowany materiał siewny?

W obecnych czasach coraz większą uwagę przywiązuje się do jakości upraw oraz metod ekologicznych i sprzyjających środowisku. Najczęściej stosuje się kwalifikowany materiał siewny posiadający certyfikaty i badania potwierdzające jego właściwości i jakość. Jest to gwarancja uzyskania wysokich zbiorów zdrowych roślin. Czym wyróżnia się taki materiał?

Czym jest kwalifikowany materiał siewny?

Materiałem siewnym określa się części roślin, które służą do rozmnażania. Są to nasiona, owoce, lub ich elementy określane jako części generatywne oraz bulwy, cebule, korzenie spichrzowe, rozłogi i kłącza, czyli części wegetatywne. Kwalifikowany materiał siewny to natomiast taki, który posiada certyfikaty i opinie świadczące o jego cechach, tożsamości oraz jakości. Materiał ten wolny jest od zanieczyszczeń, nasion chwastów, potencjalnych chorób.  Nasiona kwalifikowane mają właściwą energię i siłę kiełkowania. Najwyższej jakości kwalifikowany materiał siewny dostarcza producent Agronas, który oferuje również koniczynę, mieszanki poplonowe, ekologiczne i mieszanki traw.

Jakie cechy i właściwości wykazuje kwalifikowany materiał siewny?

Celem upraw na całym świecie jest wprowadzanie odmian zdrowych i wysokoplonujących. Kwalifikowany materiał siewny jest efektem wykorzystywania postępu biologicznego, coraz większej wiedzy i dokładniejszych badań. W Polsce przeprowadza je Centralny Ośrodek Badania Roślin Uprawnych. Dzięki pracom w nim prowadzonym uzyskujemy coraz zdrowsze i bogatsze odmiany. Jednocześnie produkcja ulepszonych nasion regulowana jest przepisami prawa. Jako kwalifikowany materiał siewny do sprzedaży może trafić tylko produkt czysty, posiadający energię i siłę kiełkowania. Musi być jednolity odmianowo i nieporażony chorobami ani szkodnikami.

Większe plony i dopłaty     

Główną zaletą kwalifikowanego materiału siewnego, jakim są m.in. mieszanki poplonowe, jest gwarancja wzrostu plonów. Wynosi on mniej więcej 22% dla żyta, 16% dla pszenżyta ozimego, 16% dla pszenicy ozimej, 12% dla pszenicy jarej, 10% dla owsa i 6,5% dla jęczmienia jarego. Jest to możliwe przy jednoczesnym zastosowaniu właściwej technologii uprawy.

Od kilku lat Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi umożliwia rolnikom uzyskanie dopłat do upraw z kwalifikowanego materiału siewnego. Jest to możliwe po spełnieniu określonych warunków i złożeniu wniosku. Celem dopłat jest wsparcie nowoczesnego i ekologicznego rolnictwa. 

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy