Czym charakteryzuje się kamień skalniakowy?
Skalniak to atrakcyjna ozdoba ogrodu. Na niewielkiej przestrzeni pozwala uzyskać więcej miejsca na nasadzenia, a w dużym zieleńcu może stanowić główny element dekoracyjny. Obsadzone roślinami wzniesienia z kamieni to idealna propozycja dla wszystkich, którzy lubią naturalny górski krajobraz i chcą urozmaicić swoją parcelę. By skalniak pięknie się prezentował, ważny jest wybór odpowiednich kamieni. Czym powinny się wyróżniać?
Jakie kamienie nadają się na skalniak?
To właśnie wybór kamienia w dużej mierze determinuje ostateczny wygląd i charakter skalniaka, a także wpływa na to, jakie rośliny będą na nim dobrze rosły, warto więc dobrze go przemyśleć. Nie zaleca się mieszania różnych gatunków skał ani używania zwykłych polnych otoczaków, ponieważ powoduje to, że skalniak wygląda nienaturalnie i nie przypomina górskiego krajobrazu. Co zatem mamy do wyboru? Oto najczęściej wybierane kamienie skalniakowe:
Przeczytaj również: Żwirek jako ozdoba przydomowego ogrodu
wapienie,
dolomity,
granity,
bazalty,
piaskowce,
łupki szarogłazowe.
Warto wiedzieć, że poszczególne kamienie mogą zmieniać pH ziemi, a tym samym nie nadają się do wszystkich gatunków roślin. I tak granit zakwasza podłoże, a dolomit, wapień i bazalt mają odczyn zasadowy. Obojętne, a więc uniwersalne, są łupki szarogłazowe i niektóre piaskowce. Kamienie nie powinny stanowić więcej niż połowę powierzchni skalniaka. Najatrakcyjniej prezentują się te o nieregularnych kształtach, ostrych krawędziach i ciekawej barwie.
Przeczytaj również: Jakie grabie świetnie nadają się do trawy?
Księżycowy kamień skalniakowy i jego zalety
Chętnie wybieranym kamieniem skalniakowym jest wydobywany z kopalni łupka „Księżyce” łupek księżycowy, który ma wiele zalet.
Księżycowy kamień skalniakowy ma zróżnicowane kształty i formę bryłowatą, często o ostrych krawędziach, dzięki czemu dobrze osadza się go na skalniaku. Ponadto pasuje wyglądem do większości roślin, w tym różnego rodzaju bylin, iglaków i traw, tworząc wraz z nimi naturalny górski krajobraz – mówi pracownik sklepu internetowego z kamieniem do ogrodu Slate Garden.
Łupek księżycowy jest przy tym bardzo trwały – niestraszne mu mrozy, opady i wilgoć, dzięki czemu skalniak będzie prezentował się pięknie latami. Ceni się go także za naturalną barwę w ciepłym odcieniu, która doskonale współgra z zielenią roślin. Warto też podkreślić, że ceny łupka są bardzo przystępne, co czyni go materiałem dostępnym dla każdego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana