Czym cechują się trawy gazonowe?
Mieszanki traw gazonowych, czyli na trawniki, różnią się składem od tych przeznaczonych dla rolnictwa. Najczęściej zawierają nasiona różnych odmian kostrzewy, życicy i wiechliny łąkowej, jednak dokładny skład i proporcje różnią się w zależności od przeznaczenia. Podczas wyboru mieszanki należy brać pod uwagę planowany sposób użytkowania trawnika oraz stanowisko, w tym glebę i nasłonecznienie.
Ogólna charakterystyka traw gazonowych
Trawa gazonowa to doskonały wybór na tereny reprezentacyjne. Takie mieszanki nasion stosuje się nie tylko na gazonach (które współcześnie są przecież rzadkością), ale przede wszystkim w ogrodach, parkach, czy wokół budynków użyteczności publicznej. Trawy gazonowe rosną gęsto i równomiernie, są łatwe w pielęgnacji i wytrzymałe na deptanie. Wszystko to sprawia, że rzeczywiście tworzą „zielone dywany”, po których aż chce się chodzić boso. Jednak nie wszystkie są takie same. To odpowiednia kompozycja nasion pozwala na uzyskanie wspaniałych efektów bez względu na warunki.
Przeczytaj również: Jak dbać o nowo założony trawnik?
Mieszanki traw gazonowych do różnych zastosowań
Żeby przekonać się, jak różnorodne zastosowania mają mieszanki gazonowe, wystarczy zajrzeć do oferty producenta nasion traw DSV Polska. Obecnie w stałej sprzedaży firma posiada kilka gotowych mieszanek traw gazonowych, ale przygotowuje też materiał siewny dla producentów trawników z rolki. Przyjrzyjmy się bliżej kilku pozycjom z oferty DSV, żeby lepiej zrozumieć różnice między poszczególnymi mieszankami.
Przeczytaj również: W czym trawnik z rolki jest lepszy od trawnika z siewu?
DSV 110 to mieszanka typowo ozdobna – bardzo gęsta, wolno odrastająca. Mieszanka życicy trwałej i trzech odmian kostrzewy czerwonej w zbliżonych proporcjach doskonale radzi sobie na dowolnym gruncie i praktycznie na każdym stanowisku. Trawa dobrze znosi niskie przykaszenie, a jej pielęgnacja nie wymaga dużego nakładu pracy. Z kolei szukając mieszanki na plac zabaw, boisko czy ogród, w którym często organizowane są przyjęcia, warto zwrócić uwagę na trawy użytkowe, jak np. DSV 230. W tej konkretnej mieszance nasion wykorzystano aż 7 różnych odmian, dzięki czemu trawnik jest jeszcze bardziej odporny na udeptywanie. Trawa tworzy wytrzymałą, gęstą ruń odporną na suszę i zdolną do szybkiej regeneracji.
Przeczytaj również: Jak wybrać wysokiej jakości trawę do ogrodu?
Wysokie i niezwykle różnorodne wymagania pod względem wytrzymałości na czynniki zewnętrzne oraz łatwości pielęgnacji stawia się wszystkim trawnikom w przestrzeni publicznej. Dlatego w ofertach producentów nasion znajdziemy też mieszanki traw krajobrazowych, np. do parków, skansenów, trawy na pobocza (odporna na sól drogową mieszanka DSV 820) czy na lotniska.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana