Materiał Partnera

Co wchodzi w skład nawozów wieloskładnikowych?

Co wchodzi w skład nawozów wieloskładnikowych?

Właściwe nawożenie jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju roślin. Ze względu na to, że każda uprawa może mieć nieco inne wymagania, nie zawsze wiadomo, jakie mikro- i mikroelementy są jej potrzebne. Rozwiązaniem tego problemu jest w wielu przypadkach zastosowanie nawozu wieloskładnikowego. Co wchodzi w jego skład? Odpowiedź na to i na wiele innych pytań związanych z interesującym Cię tematem znajdziesz w naszym dzisiejszym tekście.

Jakie mikro- i makroelementy zawierają nawozy wieloskładnikowe?

W nawozach wieloskładnikowych najczęściej znajdują się takie składniki jak azot, potas i fosfor. To jednak niejedyne pierwiastki, na bazie których są produkowane. Liczne nawozy są o wiele bogatsze w składzie. Na przykład w nawozach producenta nawozów wieloskładnikowych Complexor znajdują się dobrze rozpuszczalne w wodzie związki potasu, wapnia i siarki, a także magnez i fosfor. Jednocześnie warto dodać, że zawartość poszczególnych składników w nawozach wieloskładnikowych różni się pod względem proporcji w zależności od tego, jak opracowano skład danego produktu.

Każdy składnik nawozów wieloskładnikowych jest odpowiedzialny za zaspokojenie nieco innych potrzeb pokarmowych danej rośliny. W związku z tym dobór odpowiedniego nawozu ma duże znaczenie. Jeżeli służy uprawie, po zastosowaniu preparatu rośliny stają się bujniejsze i lepiej odżywione. Poza tym poprawione zostaje pH i struktura gleby, dzięki czemu można liczyć na wzrost plonów i związane z tym korzyści finansowe dla gospodarstwa.

Na przykład wysoka zawartość potasu w nawozie wieloskładnikowym zapewnia roślinie lepszą gospodarkę wodną, podobnie zresztą jak magnez, który jednocześnie wspomaga procesy fotosyntezy. Z kolei siarczan wapnia poprawa jakość powstających w strukturze glebowej agregatów. Poza tym usprawnia przetwarzanie azotu w białko, zwiększając wykorzystanie stosowanego azotu. 

Czy nawozy wieloskładnikowe są odpowiednie do nawożenia każdego rodzaju upraw?

Nawozy wieloskładnikowe traktowane są jako produkty uniwersalne. Trzeba jednak pamiętać o tym, że na rynku dostępne są również takie nawozy tego typu, które są przeznaczone do konkretnych grup roślin. Wybrane nawozy wieloskładnikowe są lepsze do kwiatów dekoracyjnych, inne natomiast do uprawy warzyw.

Potrzeby poszczególnych upraw mogą być zróżnicowane. W celu ustalenia ich preferencji warto opracować plan nawożeniowy pod konkretną roślinę i glebę, z jednoczesnym doborem zapotrzebowania mikro- i makroelementów. Kompleksową obsługę klienta i bezpłatne doradztwo oferuje między innymi firma Complexor.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy