Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o cebulkach kwiatowych?

Co warto wiedzieć o cebulkach kwiatowych?

 Cebulki kwiatowe pozwalają wyczarować w ogrodzie efektowne kompozycje i rabaty. Poniżej przedstawiamy skuteczne triki dotyczące sadzenia i pielęgnacji cebul. To kompendium wiedzy jest uniwersalne zarówno przy wiosennych jak i jesiennych nasadzeniach cebulek kwiatowych.

Czym są cebulki kwiatowe i kwiaty cebulowe?

Większość roślin cebulowych oryginalnie pochodzi z terenów, w których panujący klimat nie umożliwia zapewnienia długiego okresu wegetacji. Mogą to być np. zmienne warunki, w których to wiosna i lato sprzyja rozwojowi.

Trwa to jednak relatywnie krótko, dlatego zdecydowana większość roślin cebulowych w naturalny sposób przystosowała się do długiego okresu niesprzyjającej pogody. Doszło bowiem to wykształcenia cebulki, czyli podziemnego pędu, w którym dochodzi do magazynowania odżywczych substancji oraz zawiązków przyszłych liści. W efekcie roślina może szybko się rozwinąć wraz z nadejściem wiosny.

Dzięki temu kwiaty cebulowe w krótkim czasie zdążą nie tylko wypuścić część nadziemną, ale również zakwitnąć i zmagazynować zapasy pokarmowe, które posłużą do wytworzenia następnej części nadziemnej w kolejnym sezonie wegetacyjnym.To powinno w pełni wyjaśniać, że to właśnie kwiaty cebulowe są pierwszymi roślinami, które budzą się z zimowego snu - to także wczesne wiosenne kwiaty, które zwiastują nadejście nowego sezonu.

Kwiaty cebulek czy z nasion?

Podczas komponowania ogrodowej rozsady możesz także sięgnąć po nasiona kwiatów jednorocznych czy też dwuletnich. Sugerowany czas wysiewu jest uzależniony od konkretnego gatunku i przypadającego czasu wegetacji. Jeżeli na przykład mamy do dyspozycji rośliny z długim okresem wegetacji - wtedy do prac można przystąpić już z początkiem roku.

Z kolei w przypadku nasion, które cechuje krótszy okres wegetacji - wtedy można przeprowadzić wysiew bezpośrednio do gruntu, co zdecydowanie ułatwia cały proces.

Mimo wszystko uprawa kwiatów z nasion jest o wiele bardziej czasochłonna niż w przypadku cebul. Niezbędne jest tutaj zachowanie systematyczności przy wykonywaniu konkretnych prac. O czym mowa? Zapewnienie odpowiedniej temperatury, promieni słonecznych oraz zraszanie - to kilka przykładów.

Uprawa kwiatów cebulowych jest relatywnie prosta i nie wymaga aż tak dużego zaangażowania jak w przypadku roślin z nasion. To wszystko sprawia, że kwiaty cebulowe są doskonałym wyborem nawet dla początkujących ogrodników.

Gdzie kupić cebulki kwiatowe?

Po przygotowaniu podłoża przychodzi moment na sięgnięcie po cebule. Warto bazować tutaj na sprawdzonym źródle, które dostarczy wyselekcjonowanych i zdrowych cebulek kwiatowych. Dzięki temu będziesz mieć gwarancję, że otrzymasz tylko te jakościowe i dorodne, które były przechowywane w prawidłowych warunkach.

Jeżeli będziesz stać przed wyborem sięgnięcia po cebule w wyjątkowo atrakcyjnych cenach, jednak z niepewnego miejsca i bez rzetelnej wiedzy o uprzednim traktowaniu - wówczas możesz natknąć się na trefny towar.

Przykładem takiego zaufanego miejsca w sieci, które od lat zaopatruje klientów w różnorodne gatunki cebulek i bylin jest firma Benex. W sklepie firmy https://cebule-kwiatowe.pl/ zamówić można cebulki kwiatowe wiosenne i jesienne z dostawą do domu oraz wraz z dokładnymi instrukcjami sadzenia i pielęgnacji.

Odpowiednie stanowisko dla roślin

Pierwszy krok przygotowawczy powinien wyrażać się w zadbaniu o podłoże. Konieczne będzie pozbycie się chwastów oraz resztek z poprzednich roślin. Przekopanie ziemi i wzmocnienie jej np. kompostem powinno stanowić zwieńczenie tego etapu. Dzięki temu zabiegowi nowe cebule będą miały zapewnione o wiele lepsze warunki do rozwoju.

Przy planowaniu rozsady trzeba także wziąć pod uwagę wymagania konkretnych gatunków. Niektóre rośliny o wiele lepiej odnajdują się w miejscach nasłonecznionych, inne - wręcz przeciwnie. Zapoznanie się z oczekiwaniami planowanych roślin pozwoli dopasować odpowiednie stanowisko, a tym samym zapewnić im bujniejszy wzrost.

Sadzenie cebulek - podstawowe zasady

Po przygotowaniu podłoża przychodzi moment na wykopanie dołków i sięgnięcie po cebule. Powinno się je umieszczać czubkiem skierowanym ku górze. W kwestii głębokości - najlepiej, aby odpowiadała ona trzem wysokościom sadzonych cebulek.

Dobrym krokiem będzie sięgnięcie po specjalne koszyczki - są niedrogie, a wysoce praktyczne. Pozwalają ochronić cebule przed szkodnikami, a podczas prac jesiennych znalezienie ich i wykopanie będzie o wiele szybsze i mniej uciążliwe.

Jakie podłoże lubią rośliny cebulowe?

Uniwersalna porada jest taka, że cebule preferują lekką, a zarazem żyzną glebę o umiarkowanej wilgotności. Ciężka i wilgotna ziemia nie będzie tutaj dobrą bazą do rozwoju tych roślin. Posiadając tą wiedzę można zatem z łatwością wyeliminować niektóre niewskazane stanowiska, jak np. w pobliżu rynny.

Zachowaj odpowiednie odstępy

Przy planowaniu nasadzeń trzeba także wziąć pod uwagę, że z biegiem czasu cebule będą się rozrastać. Z tego właśnie powodu należy zachować odpowiednie odległości pomiędzy nimi - w przypadku tych małych powinno to być między 5 a 10 cm. Z kolei dorodne cebule powinny być ulokowane z zachowaniem ok. 10-20 cm odstępów.

Po wykonaniu tych kroków zaleca się zasypanie ziemią i uklepanie podłoża. Dzięki obfitemu podlaniu cebule będą miały zapewnione lepsze warunki do ukorzenienia się.

Warto przeczytać również: https://cebule-kwiatowe.pl/blog/5-najczesciej-popelnianych-bledow-podczas-sadzenia-cebulek-kwiatowych.html.

Pielęgnacja posadzonych cebulek

Troska o posadzone cebulki nie należy do wymagających zadań. Najistotniejsze jest to, aby sprostać potrzebom cebul w kontekście nawożenia i podlewania. Podczas kwitnienia trzeba koniecznie pamiętać o regularnym podlewaniu kwiatów cebulowych oraz wzmocnić je wraz z początkiem sezonu wegetatywnego wieloskładnikowym nawozem.

Po przekwitnięciu zaleca się usunąć obumarłe główki - dzięki temu nie będą traciły energii na tworzenie nowych gniazd nasiennych, a pozyskana ze słońca energia posłuży do wzmocnienia cebul. To także inwestycja w przedłużenie kwitnienia w przypadku np. dalii czy mieczyków.

Cebulki zimujące w gruncie i te nieodporne na mróz

Niektóre z kwiatów cebulowych trzeba wykopać przed nadejściem zimy i przechowywać w bardziej sprzyjających warunkach. Mogą być np. zakopane pod piaskiem w pojemnikach w chłodnym i ciemnym miejscu. Niektóre rośliny cebulowe nie wymagają jednak wykopywania na okres zimowy - należą do nich np. mieczyki.

Powyższe porady powinny ułatwić przystąpienie do prac w ogrodzie i nakreślić właściwy sposób postępowania z kwiatami cebulowymi. Szybki rozwój, efektowne kwitnienie, relatywnie prosta pielęgnacja - to wszystko przemawia za sięgnięciem po te rośliny.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy