Materiał Partnera

Ciekawe przykłady wykorzystania piasku w ogrodzie

Ciekawe przykłady wykorzystania piasku w ogrodzie

Piasek, czyli luźna skała osadowa pod postacią bardzo drobnych ziaren, to materiał dość powszechnie spotykany w przyrodzie, a jednocześnie bardzo szeroko stosowany w działalności człowieka. Wystarczy wspomnieć, że na jego wykorzystaniu właściwie opiera się dzisiejsza branża budowlana, gdzie wykorzystuje się go do wyrabiania betonu i innych mieszanek. Piasek może znaleźć również wiele innych zastosowań, między innymi w naszym ogrodzie.

Ogród na piasku – czy to możliwe?

Piasek na ogół nie jest stosowany jako gleba dla roślin. Dlaczego? Wszystko ze względu na jego luźną strukturę, która uniemożliwia mu skuteczne trzymanie wilgoci oraz jest słabym oparciem dla korzeni. Niemniej doświadczeni ogrodnicy wiedzą o istnieniu gatunków roślin, które doskonale przyjmują się nawet na piaszczystym podłożu – lubią ciepło i suszę, nie przepadają za nadmiarem wilgoci. Do takich roślin zaliczamy między innymi byliny, niektóre gatunki iglastych drzew i krzewów, takie jak jałowce i miniaturowe sosny, wrzosy czy trawę nazywaną piaskownicą zwyczajną. W naszym ogrodzie możemy nawet hodować kaktusy takie jak opuncje – są one nie tylko mało wymagające, ale również odporne na bardzo niskie temperatury. Ogród na piasku to z pewnością ciekawe rozwiązanie pod względem estetycznym, jednak wymagające pewnego doświadczenia – rośliny w nim rosnące nie będą wymagać regularnego podlewania, wciąż jednak będziemy musieli o nie dbać, by odpowiednio się rozwijały. Przede wszystkim musimy pamiętać o wybraniu dobrej jakości piasku – znajdziemy go w ofercie firmy Anmar.

Karesansui, czyli ogród zen

Te nietypowe ogrodowe kompozycje mają swoje korzenie w kulturze Japonii. Tworzą je równe połacie z piasku lub żwiru, uzupełnione zazwyczaj rozmieszczonymi w pewnych punktach głazami różnej wielkości. Piasek przy pomocy różnych narzędzi jest „przeczesywany” w celu wykonania na nim wzorów na podobieństwo fal. Prostota i minimalizm karesansui doskonale komponuje się nowoczesnymi trendami architektonicznymi – ponadto miejsce takie jest doskonałym miejsce dla relaksu w odosobnieniu i dla medytacji.

Własna plaża w ogrodzie?

Szum fal i ciepły piasek pod stopami – dla wielu osób to najlepszy przepis na udany odpoczynek. Co prawda ze stworzeniem morza we własnym ogrodzie mielibyśmy spory problem, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by przekształcić jego kawałek w piaszczystą plażę, na której możemy w ciągu cieplejszych dni wylegiwać się w promieniach słońca. Rozwiązanie takie z pewnością spodoba się również młodszym domownikom, którzy uwielbiają zabawy w piasku. Aby taka plaża była prawdziwą plażą i zapewniała nam maksimum wakacyjnych wrażeń, możemy pokusić się o wykonanie jej na brzegu ogrodowego basenu. Będzie to wymagało od nas pewnego nakładu finansowego (między innymi kupna wysokiej jakości piasku) oraz rozważnego zaplanowania całej inwestycji, jednak ostateczny efekt może zapierać dech w piersiach.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy