Materiał Partnera

Charakterystyka lamp ogrodowych

Charakterystyka lamp ogrodowych

Oświetlenie w ogrodzie powinno być zarówno funkcjonalne, jak i bezpieczne. Warto zastanowić się nad jego instalacją już na etapie zakładania ogrodu – przed nawodnieniem, ale po zaplanowaniu rozmieszczenia oświetlenia, które, oprócz elementów do podświetlania terenu, budynku, bramy wjazdowej czy domofonów, obejmuje również iluminacje w ogrodzie. Odpowiednie naświetlenie ogrodu zapewnią lampy ogrodowe, których charakterystyce przyjrzymy się bliżej w poniższym artykule.

Czy warto inwestować w lampy ogrodowe LED?

Przy wyborze oświetlenia do ogrodu może ostatecznie zdecydować energooszczędność, bezpieczeństwo lub wydajność. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Są jednak rozwiązania łączące w sobie wszystkie wyżej wymienione korzyści. Mowa o lampach ogrodowych LED, które są idealnym wyborem dla osób dbających o środowisko naturalne i jednocześnie chcących obniżyć rachunki za prąd, zwłaszcza na większej powierzchni wymagającej zainstalowania wielu różnych źródeł światła. Inwestycja w lampy ogrodowe LED powinna zwrócić się po krótkim czasie, a ich wybór jest bardzo zróżnicowany – zarówno pod względem kształtu, rozmiaru, jak i koloru.

Zalety lamp solarnych

Alternatywnym rozwiązaniem jest instalacja lamp solarnych, które ładowane są w ciągu dnia przez promienie słoneczne. W tego rodzaju oświetleniu również można wykorzystać diody LED. Dzięki swoim właściwościom możemy dowolnie ustawiać kolorystykę emitowanego przez nie światła, a także modyfikować według własnego uznania – poprzez dobranie odpowiednich przesłon i kloszów. Lampy solarne znakomicie nadają się do oświetlenia zarówno ścieżek, jak i oczek wodnych w ogrodzie. Ich działanie polega na wychwytywaniu promieni słonecznych przez fotoczułe elementy i zamienianiu ich w energię elektryczną, którą magazynują w akumulatorach i wykorzystują po zmroku. Akumulator ładowany przez cały dzień jest w stanie zapewnić oświetlenie przez około 8 godzin, ale warto zwrócić uwagę na odpowiednie nasłonecznienie lokalizacji, w którym lampy są ustawione. Jeżeli nie przebijają się przez nie promienie słoneczne, należy przestawić lampy, w miejsce, w którym będą mogły otrzymywać wystarczającą ilość promieni słonecznych.
Chociaż są one odporne na zmiany temperatury, wilgoć i uszkodzenia mechaniczne, w okresie zimowych ujemnych temperatur lepiej schować je do domu, aby akumulatory nie uległy poważnemu uszkodzeniu. Należy także pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości między lampami w ogrodzie oraz o utrzymywaniu ogniw słonecznych w czystości, dzięki czemu będą nam służyły przez dłuższy czas – przypomina ekspert firmy Karel 2, która oferuje szeroki asortyment opraw oświetleniowych, źródeł światła, nowoczesnych świetlówek oraz żarówek i źródeł LED.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy