Materiał Partnera

Budowa altany ogrodowej – jak dobrze wybrać konstrukcję i materiał?

Budowa altany ogrodowej – jak dobrze wybrać konstrukcję i materiał?

Altana na działce to miejsce do wypoczynku, ale przede wszystkim jest idealna do organizacji imprez i spotkań ze znajomymi czy rodziną. To także atrakcyjna ozdoba ogrodu. Jak wykonać altanę, aby była funkcjonalna i nie zajmowała zbyt dużo dostępnej przestrzeni na działce? Jakie materiały i narzędzia najlepiej zastosować do budowy altany ogrodowej? Wyjaśniamy w artykule. 

Jak wybrać konstrukcję altany ogrodowej?

Najpopularniejszymi rodzajami altan ogrodowych są wolnostojące i przydomowe. Konstrukcja zabudowy może być otwarta lub zamknięta, z podłogą np. w kształcie kwadratu, prostokąta lub sześciokąta. Na etapie projektowania altany należy określić, ile mniej więcej osób będzie z niej korzystało. Dzięki temu można będzie zbudować konstrukcję o wystarczającym metrażu. Przykładowo, cztery osoby bez problemu zmieszczą się w altanie o powierzchni ok. 6-8 m2. Większe obiekty mogą służyć nie tylko do wypoczynku czy organizacji imprez, ale nawet jako zadaszenie dla rowerów czy samochodów. Co poza tym warto uwzględnić, wybierając konstrukcję altany ogrodowej? Należy przemyśleć, jak budowla będzie prezentować się na działce pod względem estetycznym i funkcjonalnym. Nawet, jeśli metraż obiektu będzie wystarczający do naszego ogrodu, może zajmować dużą przestrzeń i ograniczać w ten sposób możliwości wykorzystania wolnego miejsca na działce. Wykonanie altany ogrodowej warto zlecić fachowcom. Jedną z firm, która zajmuje się budowaniem tego typu obiektów na zamówienie jest MarKam Konstrukcje drewniane

Dobór materiałów do budowy altany ogrodowej

To, jakie materiały będą potrzebne do wzniesienia altany, zależy od typu konstrukcji. Z reguły wykorzystuje się do tego celu drewno, chociaż o wiele bardziej solidne są budowle murowane. Czasami też właściciele domów decydują się na zastosowanie elementów metalowych. Altany i wiaty drewniane buduje się głównie z drewna świerkowego lub sosnowego, za czym przemawia stosunkowo niski koszt. Wadą jest natomiast konieczność impregnowania powierzchni. Rzadziej stosuje się drewno dębowe, które z kolei jest samokonserwujące. Oprócz desek, belek i słupów z drewna, do budowy altany ogrodowej potrzebne jest też:

  • pokrycie dachowe (np. z papy, blachodachówki, gontu bitumicznego);
  • metalowe kotwy, gwoździe, wkręty;
  • preparaty impregnacyjne.

Należy również przygotować specjalistyczne narzędzia, takie jak np. piły (ręczne lub np. elektryczne), młoty, wiertarki, strugi elektryczne i ściski stolarskie. 

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy