Zastosowanie kamienia w aranżacji ogrodu

Kamień, jako naturalny materiał o uniwersalnym zastosowaniu, bardzo dobrze sprawdza się jako element aranżacji przestrzeni wokół budynków. Można wykorzystać go na wiele różnych sposobów, dzięki czemu ozdoby wykonane z kamienia mogą przyjmować niemal dowolne formy. Niektóre z nich pełnią funkcje użytkowe, inne mają typowo dekoracyjną rolę. Jakie aranżacje ogrodów przy użyciu kamienia są szczególnie warte uwagi?

Kostka brukowa – ponadczasowa i uniwersalna

Podjazdy, chodniki, parkingi czy ścieżki wyłożone kostką brukową to już stały element krajobrazu zarówno w miastach, jak i na wsiach. Kostka brukowa jest niezwykle uniwersalna, dzięki czemu można tworzyć z niej powierzchnie o wielu zastosowaniach. Doskonale sprawdzi się jako wykończenie parkingu w centrum miasta, a jednocześnie będzie się pięknie prezentować na chodniku w wiejskim ogródku.

Z tego materiału można tworzyć różnego typu kompozycje, układać wzory w wielu kolorach i kształtach, dowolnie łączyć poszczególne elementy i wybierać z szerokiej gamy faktur i form. Ponadto, co najbardziej istotne dla użytkowników, kostka brukowa jest wytrzymała na obciążenie, odporna na mróz i uszkodzenia mechaniczne – podkreśla pracownik firmy brukarskiej Arkadia. To czyni z niej niemal idealny materiał do tworzenia atrakcyjnych, a przy tym funkcjonalnych aranżacji w przestrzeniach wokół budynków.

Kamień ogrodowy – materiał o wielu zastosowaniach

Kamień ogrodowy to pojemna kategoria materiałów, wśród których można znaleźć elementy różnej wielkości, w różnych barwach i kształtach. Do konkretnych zastosowań warto wybierać produkty, które są do nich przeznaczone. Jeśli jednak szukasz nietypowych rozwiązań, masz niemal dowolną możliwość wykorzystania kamienia ogrodowego w aranżacji.

Materiał ten można wykorzystywać na różne sposoby. Między innymi tworzy się z niego dekoracyjne murki, podmurówki czy wykończenia budynków. Można również zastosować go „luzem”, wysypując nim ścieżki ogrodowe czy układając poszczególne elementy w skalnym ogródku. Duże bryły, takie jak gnejs, dobrze sprawdzą się w charakterze wolnostojących elementów dekoracyjnych. Będą się ciekawie prezentować szczególnie w ogródkach utrzymanych w naturalnym stylu. Kamienie o drobniejszej frakcji, np. łupek szarogłazowy, będą idealne jako wykończenie ścieżek. Zwolennikom bardziej łagodnych form z pewnością przypadną do gustu otoczaki granitowe, czyli obłe kamienie o naturalnych formach i odcieniach.

Kamień jest materiałem w stu procentach organicznym, co sprawia, że idealnie komponuje się z roślinnością. Podkreśli jej urodę, np. w ogródku skalnym, a jednocześnie może stanowić funkcjonalne wykończenie w postaci murku czy ścieżki, wtapiając się w naturalne otoczenie.

Regulamin korzystania z serwisu