Elementy granitowe w przydomowym ogrodzie

Zastosowanie elementów granitowych w przydomowym ogrodzie

Granit był materiałem docenianym już w czasach starożytnych. Do dziś uznawany jest za szlachetny surowiec, który ze względu na niezwykłą trwałość znalazł zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Pomysłem wartym rozważenia jest również wykorzystanie elementów granitowych podczas aranżowania przydomowego ogrodu.

Ścieżki i obrzeża

Elementy granitowe często są wykorzystywane jako kostka do wykładania powierzchni ogródkowych ścieżek i alejek. Ze względu na ogromną wytrzymałość materiału mogą służyć także do wyłożenia podjazdów dla samochodów. Kostka granitowa dobrze sprawdza się w takiej roli również ze względu na wiele sposobów ułożenia, jakie umożliwia.

Ekspert z serwisu budowlanego BUD-NET wyjaśnia: Do najpopularniejszych sposobów układania kostki granitowej należy wiązanie prostokątne. Do jego wykonania potrzebne są sześciokątne elementy, które układane są w kwadrat. Na jego środku kładzie się połówkę kostki. Innym pomysłem jest wiązanie jodełkowe. Do niego używa się materiałów prostokątnych, z których ukośnie układa się szeregi kostek.

Jeszcze inny wariant to tak zwana plecionka. Wtedy trzy prostokątne elementy granitowe zestawia się ze sobą równolegle, a pod i nad nimi montuje się po jednej kostce ułożonej w odwrotną stronę. Dużą popularnością cieszą się również układane z elementów grafitowych obrzeża, które pozwalają oddzielać różne części ogrodu lub stanowią granice między rabatami kwiatowymi.

Elementy dekoracyjne

Granit, oferując nie tylko różne kształty brył, ale także ich kolory, stanowi odpowiedni materiał do tworzenia różnych ogrodowych dekoracji. Elementy granitowe mogą przybierać odcienie szare, szaro – rude, rude, żółte, żółto – szare, a nawet czarne. To właśnie z tego surowca tworzone są ogrodowe figurki, rzeźby oraz kamienne meble. Granit wielokrotnie jest wykorzystywany przy tworzeniu elementów aranżacyjnych związanych z wodą, takich jak fontanny i oczka wodne.

Bryły z granitu, czyli bardzo duże kamienie o nieregularnych kształtach, zazwyczaj występujące w szaro – rudawych barwach mogą stanowić idealną bazę do stworzenia efektownego skalniaka.

Ogrodzenia

Granit służy również do budowy trwałych ogrodzeń otaczających przydomowe ogrody. Posiadają świetne właściwości izolacyjne, dzięki czemu wygłuszają zgiełk ulic otaczających działkę i sprawiają, że ogród staje się prawdziwą oazą spokoju. Zbudowane w ten sposób mury mają szlachetny i jednocześnie neutralny wygląd, dzięki czemu pasują do każdego stylu, w jakim może być zaprojektowany dom oraz ogród. Jeśli mimo wszystko wizja takiego rozwiązania będzie sprawiać wrażenie zbyt masywnej i monotonnej, można wykorzystać kilka prostych zabiegów łagodzących formę ogrodzenia. Jednym z przykładów jest zastosowanie granitowych brył o nieregularnych kształtach. Inny pomysł zakłada dodanie do kamiennego ogrodzenia wstawek z innego materiału, na przykład w narożach muru lub na jego zwieńczeniu. Można także podzielić płot na kilka części i każdą z nich zbudować z elementów o innej wielkości, barwie lub innym sposobie ułożenia.

Regulamin korzystania z serwisu